Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Wiewiórka pospolita

Kategoria: Byliny,Drzewa owocowe,Krzewy owocowe,Rośliny cebulowe,Rośliny sadownicze,Warzywa – Autor: Herbi – 19 lipca 2010

Objawy: Nadgryzione pąki kwiatów i młode przyrosty roślin, zjedzone orzechy i owoce. Wykopane i zjedzone świeżo posadzone cebule. Zjedzone przechowywane  w altanach korzenie warzyw i owoce. Zdarta kora z drzew. Zimą zjedzona karma wyłożona dla ptaków
Atakowane rośliny: Cebule roślin ozdobnych, młode byliny, warzywa korzeniowe, mięsiste korzenie piwonii, młode drzewa i krzewy owocowe.
Przyczyna: Wiewiórka (Sciurus vulgaris) zjada nasiona drzew, jagody, grzyby, pączki roślin, jaja, młode ptaki. Bywa też szkodnikiem upraw w ogrodzie. Uszkodzenia kory młodych drzew owocowych niekiedy bywają poważne. Wiewiórka jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Żyje na drzewach i znakomicie skacze. Wierzch jej ciała jest czerwonobrązowy, brązowy lub czarny, spód biały. Ma puszysty ogon, a zimą na uszach pędzelki z włosów. Zajmuje dziuple drzew, opuszczone gniazda ptasie lub buduje swoje gniazda z gałęzi, trawy, mchu. Zimą nie zapada w sen zimowy.
Zwalczanie niechemiczne: Wiewiórki podlegają w Polsce całkowitej ochronie. Walczyć można z ich uciążliwością przez osłanianie drucianymi koszami świeżo posadzonych cebul. Zakładać karmniki dla ptaków w miejscach niedostępnych dla wiewiórek.
Zwalczanie chemiczne: Nie dotyczy.

4 komentarze »

 1. No proszę, a wiewióreczki to bym nie posądzał o wyrządzanie szkód w ogrodzie… dobrze wiedzieć, choć i tak walczyć z nimi nie bedę.

  Comment by rafaloku — 19 lipca 2010 @ 20:02

 2. Są cudne. Dowiedziałam się właśnie, że widziano w moim ogrodzie wiewiórkę. Ciesze się z tego.

  Comment by Ewa — 8 maja 2011 @ 22:04

 3. Tak, urocze! Tyle, że wygryzły świeżo położone ocieplenie dachu i urządziły tam sobie gniazdo.Może ktoś zna na to sposób?

  Comment by Basia — 14 maja 2011 @ 22:42

 4. mam to samo!
  Czy ma pani jakiś sposób?

  Comment by Michal. — 25 kwietnia 2017 @ 20:49

Leave a comment