Sekrety Pięknego Ogrodu


Dołącz do 27.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymują na e-mail
porcję aktualnych porad ogrodniczych:

Co Robić Aby Twój Ogród Był Piękny i Zdrowy
Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja też chcę z tego korzystać!

Twój e-mail:

Twoje Imię:

Uwaga: na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie przystąpienia do biuletynu. Aby zakończyć rejestrację naciśnij link w otrzymanej wiadomości.

Wypełnienie formularza oznacza akceptację naszej Polityki Prywatności


Zaraza ogniowa

0

Autor: Emil | Atakowane rośliny: Drzewa i krzewy liściaste, Drzewa owocowe, Rośliny sadownicze | Tagi: , , | Wpisano 22-04-2010

Zaraza ogniowaObjawy: Porażeniu ulegają wszystkie nadziemne części roślin. W początkowym okresie choroby tuż po wniknięciu patogena do roślin kwiaty stają się wodniste, szybko obkurczają się i zasychają pozostając w dalszym ciągu na pędach. Na liściach pojawiają się brunatne plamki, które wraz z postępem choroby opanowują całą powierzchnię blaszek. Porażone liście staja się czerwonobrunatne. Młode pędy więdną od swojego wierzchołka, brunatnieją i zasychają.

Kora na ich powierzchni początkowo jest lekko nabrzmiała, potem ciemnieje, zapada się i zasycha. Na porażonych fragmentach pędów pojawia się charakterystyczny żółtawy wyciek. Z nadejściem jesieni na porażonych roślinach pojawiają się typowe dla tej choroby spękania kory oddzielające tkankę chorą od zdrowej.
Atakowane rośliny: Różne gatunki drzew i krzewów z rodziny różowatych jak np. irgi, głogi, śliwy, jarzębiny, jabłonie, grusze i ogniki.
Przyczyna: Bakteria Erwinia amylovora – organizm kwarantannowy na terenie Polski. Zimują bakterie na obrzeżach martwic pędowych. Patogen rozprzestrzenia się w postaci wycieków roznoszonych przez wiatr, owady lub krople wody  na dość duże odległości. Infekcja zachodzi przez zranienia jak też naturalne otwory skórki lub kory. Bakteria posiada zdolność do zasiedlania roślin bez wywoływania charakterystycznych objawów chorobowych.
Zwalczanie niechemiczne: Usuwanie i niszczenie przez spalenie roślin zdradzających objawy porażenia.
Zwalczanie chemiczne: Stosowanie w formie oprysków preparatów miedziowych jak np. Miedzian 50 WP.

Fot. Ninjatacoshell, licencja CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Napisz komentarz