Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Szara pleśń kwiatów anturium

Kategoria: Rośliny doniczkowe – Autor: Petrus – 17 czerwca 2013

Objawy: U nasady kolby kwiatowej możemy zauważyć nieregularne, ciemne plamy, które posuwają się stopniowo ku górze kolby. Przy wysokiej wilgotności powietrza na kolbie tworzy się szary nalot grzybni. Choroba atakuje przeważnie kwiaty w kolorze białym i różowym.
Atakowane rośliny: Anturium.
Przyczyna: Przyczyną choroby jest grzyb Botrytis cinerea. Należy on do klasy workowców. Atakuje wiele roślin, zaczynając od roślin doniczkowych, poprzez ogrodowe do upraw warzywniczych, polnych i leśnych. Atakuje wiele części roślin- owoce, liście, nasiona. Cykl rozwoju grzyba zaczyna się od uszkodzeń tkanek. Zarodniki konidialne pochodzą z różnych źródeł, a następnie przemieszczając się atakują roślinę. Produkowane są przez grzybnie, która zimowała na porażonych częściach szczątkowych roślin lub zimowała na pędach roślin. Infekcja kwiatów może nastąpić w różnych fazach ich rozwoju. Zarodniki rozprzestrzeniają się za pomocą prądów powietrza i z wodą. Zarodniki Botrytis cinerea wymagają okresu ciągłego zwilżania, w którym mogą kiełkować i inicjować infekcję. Choroba zaczyna rozwijać się po gwałtownym obniżeniu temperatury i wysokiej wilgotności otoczenia.
Ochrona niechemiczna: Należy utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu, unikać gwałtownych wahań temperatury. Unikajmy spryskiwania kwiatów i liści w okresie jesienno- zimowym.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu pierwszych znaków choroby usuwamy zakażone kolby a rośliny podlewamy preparatami Kaptan Zawiesinowy 50 WP w stężeniu 0,2 %, Rovral Aquaflo 500 SC w stężeniu 0,1 %. Rośliny opryskujemy 2 lub 3- krotnie co 7- 10 dni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment