Sekrety Pięknego Ogrodu


Dołącz do 27.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymują na e-mail
porcję aktualnych porad ogrodniczych:

Co Robić Aby Twój Ogród Był Piękny i Zdrowy
Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja też chcę z tego korzystać!

Twój e-mail:

Twoje Imię:

Uwaga: na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie przystąpienia do biuletynu. Aby zakończyć rejestrację naciśnij link w otrzymanej wiadomości.

Wypełnienie formularza oznacza akceptację naszej Polityki Prywatności


Szara pleśń kwiatów anturium

0

Autor: Petrus | Atakowane rośliny: Rośliny doniczkowe | Tagi: | Wpisano 17-06-2013

Objawy: U nasady kolby kwiatowej możemy zauważyć nieregularne, ciemne plamy, które posuwają się stopniowo ku górze kolby. Przy wysokiej wilgotności powietrza na kolbie tworzy się szary nalot grzybni. Choroba atakuje przeważnie kwiaty w kolorze białym i różowym.
Atakowane rośliny: Anturium.
Przyczyna: Przyczyną choroby jest grzyb Botrytis cinerea. Należy on do klasy workowców. Atakuje wiele roślin, zaczynając od roślin doniczkowych, poprzez ogrodowe do upraw warzywniczych, polnych i leśnych. Atakuje wiele części roślin- owoce, liście, nasiona. Cykl rozwoju grzyba zaczyna się od uszkodzeń tkanek. Zarodniki konidialne pochodzą z różnych źródeł, a następnie przemieszczając się atakują roślinę.

Produkowane są przez grzybnie, która zimowała na porażonych częściach szczątkowych roślin lub zimowała na pędach roślin. Infekcja kwiatów może nastąpić w różnych fazach ich rozwoju. Zarodniki rozprzestrzeniają się za pomocą prądów powietrza i z wodą. Zarodniki Botrytis cinerea wymagają okresu ciągłego zwilżania, w którym mogą kiełkować i inicjować infekcję. Choroba zaczyna rozwijać się po gwałtownym obniżeniu temperatury i wysokiej wilgotności otoczenia.
Ochrona niechemiczna: Należy utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu, unikać gwałtownych wahań temperatury. Unikajmy spryskiwania kwiatów i liści w okresie jesienno- zimowym.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu pierwszych znaków choroby usuwamy zakażone kolby a rośliny podlewamy preparatami Kaptan Zawiesinowy 50 WP w stężeniu 0,2 %, Rovral Aquaflo 500 SC w stężeniu 0,1 %. Rośliny opryskujemy 2 lub 3- krotnie co 7- 10 dni.

Napisz komentarz