Sekrety Pięknego Ogrodu


Dołącz do 27.000 osób, które za darmo
raz w tygodniu otrzymują na e-mail
porcję aktualnych porad ogrodniczych:

Co Robić Aby Twój Ogród Był Piękny i Zdrowy
Sekrety Ukrywane Przez Zawodowych Ogrodników
Kupony rabatowe na zakupy w sklepach ogrodniczych

Tak, ja też chcę z tego korzystać!

Twój e-mail:

Twoje Imię:

Uwaga: na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie przystąpienia do biuletynu. Aby zakończyć rejestrację naciśnij link w otrzymanej wiadomości.

Wypełnienie formularza oznacza akceptację naszej Polityki Prywatności


Antraknoza orzecha włoskiego

11

Autor: Jola | Atakowane rośliny: Drzewa owocowe, Rośliny sadownicze | Tagi: | Wpisano 13-05-2010

Objawy: Na liściach oraz pędach pojawiają się okrągłe, żółte plamy, które później brunatnieją, z czasem kora w miejscach zaatakowanych chorobą pęka i zamiera. Brunatne plamy mogą pojawiać się też na ogonkach liściowych. Łupiny owoców pokrywają się brunatnoczarnymi plamami, które się ze sobą zlewają.

 Młode zawiązki gniją, zamierają i opadają. Starsze owoce wolniej dojrzewają i przedwcześnie opadają.
Atakowane rośliny: Orzech włoski.
Przyczyna: Grzyb Gnomonia leptostyla. Jesienią i zimą na opadłych, porażonych liściach rozwijają się owocniki grzyba, którego zarodniki wysiewają się wczesną wiosną. Procesowi temu sprzyjają opady deszczu.
Ochrona niechemiczna: Wycinać chore części roślin i usuwać opadłe liście.
Ochrona chemiczna: Zabiegi należy rozpoczynać w momencie ukazywania się pierwszych liści, a następnie przed kwitnieniem. W czasie ciągłych opadów opryski wykonuje się profilaktycznie co dwa tygodnie. Do oprysków można zastosować fungicydy miedziowe np. Miedzian 50 WP.
Autorem fotografii jest Rasbak. Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS

Comments (11)

Witam – mam problem z orzechem włoskim od 3-ch lat,choruje na antraknoze,walczę z tą chorobą opryskując Miedzianem 50 i nadal brak poprawy.zekałam na te orzechy 8 lat i mam już dosyć.Prawdopodobnie z’le przestrzegam terminów oprysku.Proszę o informację kiedy dokonywać oprysk.-Amelka.

Witam.
Postaram się doprecyzować. Moment ukazywania się pierwszych liści na drzewie – to początek maja. Następne zabiegi należy wykonać przed kwitnieniem kwiatów żeńskich. W czasie częstych (przewlekłych) opadów opryskiwać drzewo profilaktycznie co 10 – 14 dni. Skuteczne zabiegi od początku maja do końca czerwca decydują o powodzeniu ochrony.
Pozdrawiam, życzę powodzenia. Jola

Dziś zobaczyłam, że z moim orzechem dzieje się coś dziwnego. Orzechy jeszcze nie spadają, a te którym pękła łupina, są w środku (pod skorupą) mokre, skórka nie jest jasno zielona, a brązowa i na owocu są różowe plamki. Na liściach są brązowe plamy, na niektórych łupinach też… Orzech stoi 30 lat, nie było z nim problemów. Bardzo proszę o odpowiedź, co może się z nim dziać? Pozdrawiam serdecznie.

Mam 2 orzechy włoskie.Jeden z owocami normlnymi i ten ma orzechy.Drugi orzech o większych liściach owocach.Na tym drugim orzechy się zawiązują i małe spadają,Co jest przyczyną.

Witam!
Prosze o pomoc! Mam na działce 20-to letniego orzecha, którego większość orzechów jest pogryziona, wygląda to tak jakbt go ptaki podziobały, ale to mało prawdopodobne. Pewnie robi to jakiś robak, którego nie widać niestety po rozgnieceniu takiego orzecha.
Dodam jeszcze, że dobrze wykształcone i wyrośnięte orzechy są nietknięte, natomiast te mniejsze wszystkie maja otworki i albo całe skonsumowane, albo część wygryziona. Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie co może powodować taki stan rzeczy. Pozdrawiam!

Basiu ale ty masz orzecha włoskiego czy może leszczynę? To co opisujesz wygląda jak słonkowiec orzechowiec ale szkodnik ten uszkadza tylko orzechy laskowe. Zdjęcia uszkodzonych orzechów laskowych oraz dokładny opis tego szkodnika znajdziesz na stronie poradnika ogrodniczego, w artykule szkodniki leszczyny. Napisz proszę czy trafiłem z diagnozą, jeżeli nie to jeszcze poszukam co tam mogło tak poniszczyć orzechy włoskie bo póki co, nic mi nie przychodzi do głowy.

Witam!
Dziękuję Rafaloku za odpowiedź, ale niestety to jest włoski orzech. Po południu byłam zbierać moje orzechy i niestety już wszystkie są dotknięte tym szkodnikiem. Nawet te z których nie do końca spadła zielona skórka-otoczka. Ja też szukałam w necie ale nic nie udało mi się znaleźć. Liczę na Ciebie lub innych Forowiczów. Pozdrawiam :)

Czy zarażonego orzecha( antrakoza)mozna podlac.mamy 4 duze stare już drzewa jak je opryskac?

Mam problem , bo jeden z 8-miu posadzonych w ub.roku orzechów całkowicie mi usechł.
Co mogło się stać?

Mam w swoimogrodzie juz dosyc starego orzecha włoskiego który ma ok.5m wysokosci.Od kilku lat zaczęły zasychać mu niektóre końcówki gałęzi a dodatkowo w dolnej części pnia rozwarstwiła się kora a pod nia są oznaki próchnicy owoce do tej pory były zdrowe ale niepokoji mnie jego przyszłość poradzcie jak takim objawom zapobiec bo będzie ciezko mi się go pozbyć. Pomoźci.dzięki.

Polecam do oprysków Topsin M 500SC, nawet do 4/5 zabiegów w sezonie, w dniach 01maj/30sierpien. Srodek faktycznie wykazuje działanie wyniszczające już istniejącą grzybnię i jest w stanie wyleczyć roślinę. Miedzian jest raczej srodkiem zapobiegawczym, którego największy sens ma stosowanie wczesną wiosną od pierwszych nocy z temperaturą -5->0 st.C, powtarzać co ok 10 dni do konca maja. Takie zabiegi hamują rozwój większości grzybów, który w tym okresie jest decydujący, poniewaz wiosną kora drzewa budzącego się do życia wchłania ogromną ilość wilgoci, zwłaszcza jesli pień drzewa jest dobrze nasłoneczniony. Wapnowanie pni drzew również jest pomocne w walce z grzybami, biały kolor odbijając promienie słoneczne, ogranicza chłonność kory w okresie wczesnowiosennym, utrudniając w ten sposób rozwoj zarodnikow grzybni.

Napisz komentarz