Korzeniak szkodliwy

Objawy: Tkanki korowe korzeni zaczynają obumierać, z powodu toksyn wydzielanych przez nicień. Na korzeniach możemy zaobserwować czarne lub brązowe plamy, które zlewają się przy silnym porażeniu. W późniejszym czasie korzenie zaczynają gnić i obumierać uniemożliwiając roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych. Choroba prowadzi do skarłowacenia rośliny, a w skrajnych przypadkach do jej obumarcia.
Atakowane rośliny: Wszystkie rodzaje truskawki.
Przyczyna: Nicień Pratylenchus penetrans, który osiąga długość około 0,5 mm. Należy do endopasożytów wędrujących. Rozwija się w glebie, natomiast żeruje w młodych korzeniach.
Ochrona niechemiczna: Należy stosować zasadę zmienności uprawy. Bardzo skuteczną ochroną jest posadzenie w przedpolu aksamitki ozdobnej.
Ochrona chemiczna: Skutecznym sposobem na uniknięcie zagrożenia ze strony nicienia jest odkażenie gleby przed posadzeniem roślin za pomocą środka Basamid 97 GR. Zwalczanie nicienia na owocujących roślinach jest niemożliwe ze względu na brak niefitotoksycznych środków nicieniobójczych.