Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Mączniak prawdziwy astra

Kategoria: Byliny – Autor: Petrus – 2 lipca 2013

Objawy: Na liściach naszej rośliny pojawiają się niewielkie skupiska białej grzybni. Często nalot obejmuje blaszkę liściową, ale może również zaatakować łodygi i kwiatostany.
Astry są zdeformowane a ich wzrost jest zahamowany.
Atakowane rośliny: Astry bylinowe.
Przyczyna: Przyczyną jest grzyb Erysiphe cichoracearum, który jest polifagiem. Możemy zauważyć jego występowanie na wielu innych bylinach ogrodowych. Na powierzchni liści pojawiają się plamy, na których rozwijają się zarodniki konidialne. Zarodniki te rozprzestrzeniają się za pomocą wiatru, wraz z kroplami wody, oraz przez owady. Grzybnia wytwarza również otocznie z workami zawierającymi zarodniki workowe, które zimują na roślinach. Wiosną następnego roku zarodniki kiełkują, a strzępki wnikają do komórek rośliny.
Grzyb ten może być wniesiony wraz z sadzonkami. Źródłem infekcji mogą być też inne rośliny ogrodowe rosnące w pobliżu naszych astrów. Grzyb Erysiphe cichoracearum bardzo dobrze rozwija się w temperaturze 20- 25 stopni przy zmiennej wilgotności powietrza.
Ochrona niechemiczna: Przy rozmnażaniu, sadzonki pobierajmy ze zdrowych okazów. Jesienią zbierajmy i usuwajmy resztki roślinne.
Ochrona chemiczna: Rośliny spryskujemy 2- krotnie co 7 dni preparatami: Amistar 250 SC w stężeniu 0,05 %, Discus 500 WG w stężeniu 0,03 %, Domark 100 EC w stężeniu 0,05 %, Nimrod 250 EC w stężeniu 0,2 %.
Wyżej wymienione środki możemy stosować wymiennie ze środkami biologicznymi.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment