Mączniak prawdziwy czyśćca wełnistego | Choroby i szkodniki roślin
Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Mączniak prawdziwy czyśćca wełnistego

Kategoria: Byliny – Autor: Petrus – 28 stycznia 2013

Objawy: Choroba występuje na wszystkich częściach nadziemnych rośliny, szczególnie na liściach. Na porażonych liściach widnieją białe powierzchnie grzyba, które obejmują dosyć duże powierzchnie rośliny, w szczególności nawet całe liście. Rośliny są zdeformowane, wolniej rosną.
Atakowane rośliny: Czyściec wełnisty.
Przyczyna: Grzyb Sphaerotheca macularis, który zimuje w resztkach roślin. Rozwój patogenu następuje, gdy temperatura wzrasta powyżej 15 stopni. Następnym etapem jest uwolnienie zarodników workowych. Zarodniki te przenoszone są za pomocą kropel wody lub wiatru na następne rośliny. Do infekcji dochodzi również poprzez stykające się rośliny. Najlepszą temperaturą do intensywnego rozwoju choroby jest przedział od 20 do 25 stopni.
Ochrona niechemiczna: Należy usuwać jesienią wszystkie szczątki roślin. Czyśćce sadzić na przepuszczalnych podłożach, nie na gliniastych, ciężkich ziemiach.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu pierwszych oznak choroby opryskać rośliny preparatem: Amistar 250 SC w stężeniu 0,05 %, Domark 100 EC w stężeniu 0,05 %, Nimrod 250 EC w stężeniu 0,2 %.
W ogrodach przydomowych lub działkach można dodatkowo stosować preparat Polyversum WP w stężeniu 0,05 %.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment