Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Mączniak prawdziwy dzwonka ogrodowego

Kategoria: Byliny – Autor: Petrus – 5 lipca 2013

Objawy: Na liściach zaczynają pojawiać się małe, okrągłe powierzchnie pokryte grzybnią. Plamy ze z czasem obejmują całe blaszki, łodygi i działki kielicha. Rośliny wolniej rosną.
Atakowane rośliny: Dzwonek ogrodowy, inne byliny ogrodowe oraz rośliny zielne.
Przyczyna: Przyczyną jest grzyb Erysiphe cichoracearum, który jest polifagiem. Możemy zauważyć jego występowanie na wielu innych bylinach ogrodowych. Na powierzchni liści pojawiają się plamy, na których rozwijają się zarodniki konidialne. Zarodniki te rozprzestrzeniają się za pomocą wiatru, wraz z kroplami wody, oraz przez owady. Grzybnia wytwarza również otocznie z workami zawierającymi zarodniki workowe, które zimują na roślinach. Wiosną następnego roku zarodniki kiełkują, a strzępki wnikają do komórek rośliny.
Grzyb ten może być wniesiony wraz z sadzonkami. Źródłem infekcji mogą być też inne rośliny ogrodowe rosnące w pobliżu naszych astrów. Grzyb Erysiphe cichoracearum bardzo dobrze rozwija się w temperaturze 20- 25 stopni przy zmiennej wilgotności powietrza.
Ochrona niechemiczna: Pobierajmy sadzonki ze zdrowych roślin. Jesienią zbierajmy resztki roślinne będące ‘domem przetrwalnym’ dla patogenu w miesiącach zimowych.
Ochrona chemiczna: Kiedy zauważymy pierwsze oznaki choroby opryskujemy rośliny 2- 4- krotnie preparatami Domark 100 EC w stężeniu 0,05%, Amistar 250 SC w stężeniu 0,05 %, Score 250 EC w stężeniu 0,05 %.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment