Mszyca byliczanka (Macrosiphoniella ertemisiae)

Objawy: W większości przypadków żerowanie mszyc nie zmienia wyglądu bylicy. Owady występują na młodych pędach i dolnej stronie liści.
Atakowane rośliny: Bylica.
Przyczyna: Mszyca jednodomowa (Macrosiphoniella ertemisiae) należąca do rodziny mszycowatych (Aphididae). Dzieworódki bezskrzydłe oscylują pomiędzy 2,3- 3,6 mm długości. Są barwy zielonej z szarym nalotem woskowym. Syfony mają koloru czarnego. Ogonek jest czarny, nieco krótszy od syfonów. Dzieworódki uskrzydlone w odróżnieniu od dzieworódek nieuskrzydlonych mają na grzbiecie ciemne skleryty.
W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego rozwija się kilka pokoleń tej mszycy. Jaja zimują na pędach. Wiosną następuje wylęganie larw, które potem są założycielkami rodu.
Ochrona niechemiczna: Mszyce w małych ilościach możemy usuwać ręcznie lub za pomocą strumienia wody. Pomocne są też opryski mydłem potasowym o zapachu czosnku  oraz opryski naturalnym preparatem olejowym Emulpar 940 EC.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu mszyc używamy środków mszycobójczych dozwolonych do stosowania na roślinie zaatakowanej przez mszyce.

>> opryski na mszyce <<