Mszyca omiegowa (Uromelan doronici)

Objawy: Na liściach dostrzec możemy rosę miodową (lepką substancję), którą wytwarzają żerujące mszyce na dolnej stronie liścia lub w okolicy koszyczka kwiatowego.
Atakowane rośliny: Omieg wschodni.
Przyczyna: Przyczyną są jednodomne owady z rodziny mszycowatych (Aphididae). Bytują na roślinie w małych koloniach. Dzieworódki uskrzydlone mają długość od 3,2 do 3,7 mm. Dzieworódki bezskrzydłe są długości 2,6- 5,0 mm, o zielonym, błyszczącym zabarwieniu ciała. Czułki mają jasne, z ciemnym pierwszym i drugim członem. Nogi mają jasne. Stopy, uda i golenie mają ciemne ubarwienie. Ogonek i syfon jest czarny. Jaja mszyc zimują, a wiosną wylęgają się z nich larwy- założycielki rodu, które dają początek nowemu pokoleniu, które rozwija się później na omiegu.
Ochrona niechemiczna: Możemy ręcznie usuwać kolonie mszyc. Innym sposobem jest spłukiwanie owadów silnym strumieniem wody lub sadzenie roślin odstraszających mszyce, jak: lawenda, tymianek, hyzop. Innym sposobem pozbycia się mszyc jest wprowadzanie owadów, np. biedronki, złotooka drapieżnego lub stosowanie oprysków z czosnku, pokrzywy, szarego mydła.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu mszyc stosujemy preparat Pirimix Nowy AE w stężeniu 0,1 %.