Mszyca śliwowo-kocankowa (Brachycaudus helichrysi)

Objawy: Marszczące się pąki kwiatowe oraz liście. Możemy dostrzec owady na pędach, kwiatach i liściach. Rośliny zaatakowane wolniej rosną.
Atakowane rośliny: Śliwy, aster krzaczasty.
Przyczyna: Przyczyną jest dwudomna mszyca Brachycaudus helichrysi z rodziny mszycowatych (Aphididae). Dzieworódki bezskrzydłe mają długość od 1,4 do 2 mm. Są barwy żółtawej lub jasnozielonej. Czułki mają krótkie. Ogonek mają brodawkowaty. Dzieworódki uskrzydlone są większe od swoich poprzedniczek, mają długość od 1,1 do 2,2 mm. Tułów i głowa jest koloru ciemnobrązowego. Nimfy są zielone, mają zaczątki skrzydeł. Jaja mszyc zimują na pędach śliw. Wczesną wiosną wylęgają się larwy, które potem są założycielkami rodu. W czasie, gdy następuje rozwój pąków liściowych i kwiatowych mszyce te rodzą larwy pierwszego pokolenia, które rozwijają się na śliwie. Drugie pokolenie, czyli uskrzydlone owady (migranci) przelatuje w czerwcu na rośliny jednoroczne i wieloletnie, m. in astry. Pod koniec września uskrzydlone mszyce wracają na śliwy i tam składają jaja zimowe.
Ochrona niechemiczna: Mszyce w małych ilościach możemy usuwać ręcznie lub za pomocą strumienia wody. Pomocne są też opryski mydłem potasowym o zapachu czosnku  oraz opryski naturalnym preparatem olejowym Emulpar 940 EC.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu mszyc używamy środków mszycobójczych dozwolonych do stosowania na roślinie zaatakowanej przez mszyce.

>> opryski na mszyce <<