Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Mszyca śliwowo-kocankowa (Brachycaudus helichrysi)

Kategoria: Byliny,Drzewa i krzewy liściaste – Autor: Petrus – 25 czerwca 2013

Mszyca śliwowo-kocankowaObjawy: Marszczące się pąki kwiatowe oraz liście. Możemy dostrzec owady na pędach, kwiatach i liściach. Rośliny zaatakowane wolniej rosną.
Atakowane rośliny: Śliwy, aster krzaczasty.
Przyczyna: Przyczyną jest dwudomna mszyca Brachycaudus helichrysi z rodziny mszycowatych (Aphididae). Dzieworódki bezskrzydłe mają długość od 1,4 do 2 mm. Są barwy żółtawej lub jasnozielonej. Czułki mają krótkie. Ogonek mają brodawkowaty. Dzieworódki uskrzydlone są większe od swoich poprzedniczek, mają długość od 1,1 do 2,2 mm. Tułów i głowa jest koloru ciemnobrązowego. Nimfy są zielone, mają zaczątki skrzydeł. Jaja mszyc zimują na pędach śliw. Wczesną wiosną wylęgają się larwy, które potem są założycielkami rodu. W czasie, gdy następuje rozwój pąków liściowych i kwiatowych mszyce te rodzą larwy pierwszego pokolenia, które rozwijają się na śliwie. Drugie pokolenie, czyli uskrzydlone owady (migranci) przelatuje w czerwcu na rośliny jednoroczne i wieloletnie, m. in astry. Pod koniec września uskrzydlone mszyce wracają na śliwy i tam składają jaja zimowe.
Ochrona niechemiczna: Ręczne usuwanie skupisk mszyc z pędów, spryskiwanie silnym strumieniem wody pędów obleganych przez mszyce. Wprowadzenie biedronek lub złotooków do naszego ogrodu.
Ochrona chemiczna: Gdy zauważymy mszyce, bezzwłocznie dokonujemy oprysku preparatem mszycobójczym, np. Confidor 200 SL w stężeniu 0,04 % lub Decis 2,5 EC.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment