Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Niedobór żelaza (chloroza)

Kategoria: Byliny,Drzewa i krzewy liściaste,Drzewa owocowe,Krzewy owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: Herbi – 4 września 2010

Objawy: Liście żółkną, szczególnie na brzegach i końcówkach blaszek liściowych. Mogą wyglądać jak poparzone. Na chorobę najbardziej narażone są młode pędy, które stają się bladozielone lub żółtozielone. W następnym etapie doprowadza to do zaburzonego wzrostu rośliny, braku lub ograniczonego kwitnienia oraz plonowania.
Atakowane rośliny: Rośliny kwasolubne uprawiane na glebach zasadowych jak hortensja (Hydrangea), magnolia (Magnolia), glicynia (Wisteria), pigwowiec (Chaenomeles) także maliny i brzoskwinie. Liście różaneczników (Rhododendron) uprawiane na glebie o niższym od 5,5 pH ,przy braku żelaza, żółkną w miejscach między nerwami.
Przyczyna: Niedobór żelaza w glebie jest jednym z powodów wywołujących chlorozę, chorobę roślin polegającą na tworzeniu się i zaniku chlorofilu. W efekcie braku możliwości pobierania takich składników jak żelazo, mangan, azot albo przy nadmiarze wapnia chore rośliny stopniowo żółkną. Problem najczęściej pojawia się na glebach zasadowych ubogich w żelazo.
Zwalczanie niechemiczne: Przeważnie do nadmiernej alkalizacji podłoża dochodzi w wyniku nawadniania roślin wodą o zbyt wysokim pH. Do podlewania roślin kwasolubnych należy używać wody opadowej tzw. deszczówki. Każdego roku stosujemy do ich ściółkowania komponenty naturalnie kwaśne czyli korę, trociny albo torf wysoki. Unikamy używania kompostu grzybowego jako ściółki lub nawozu. Na zasadowej glebie sadzimy rośliny tolerujące wyższe pH.
Zwalczanie chemiczne: Jeśli sprawdzenie kwasowości gleby wykaże, że poziom pH jest bliski zasadowemu, należy zakwasić podłoże siarką. Co jakiś czas kontrolujemy poziom pH i ewentualnie zabieg powtarzamy. Rośliny posadzone w pojemnikach nawozimy azotem w formie amonowej.

2 komentarze »

  1. Prosze o porade przy drzewach owocowych – jablonka. Czy jak liscie traca swoj zielony kolor sa jasniejsze ale nie opadaja to jest brak zelaza w glebie?- jak to pisza wyzej przy roslinkach? Jakim nawozem podlac te drzewa? Rok temu pol drzewa mialo jasniejsze liscie a w tym roku juz cale. DO zimy liscie nie opadaja sa mocne tylko ten kolor nieprawidlowy. Prosze o odpowiedz dziekuje.Jerzy.

    Comment by Jerzy — 8 czerwca 2014 @ 12:57

  2. Jeżeli jest to chloroza to jaśnieje tkanka liści przy czym ich unerwienie pozostaje ciemniejsze. Wówczas może być niedobór żelaza lub magnezu. Jak to odróżnić? W przypadku braku żelaza chloroza występuje głównie na młodych liściach, a w przypadku braku magnezu – na starszych. Równie dobrze może to być brak potasu. Objawy identyczne tylko u starszych liści dodatkowo brązowieją ich brzegi. Jednak najbardziej powszechna przyczyna to po prostu niedostatek azotu, odpowiedzialnego za rozwój części zielonych rośliny i za przebieg procesu fotosyntezy. Jeżeli po objawach nie jesteś w stanie dokładnie rozpoznać którego pierwiastka brakuje, jedynym wyjściem jest oddanie próbki gleby do analizy – razem z pomiarem zawartości mikroelementów to koszt kilkudziesięciu złotych. Możesz też zrobić podstawowe badanie na NPK i wówczas wykluczysz czy to brak azotu. Jeżeli nie, to dasz glebę do bardziej szczegółowych badań. Podstawowe pytanie – czy w ogóle te jabłonki nawozisz, a jeśli tak to czym, kiedy i w jakich dawkach? Więcej szczegółów o niedoborach znajdziesz na stronie poradnika ogrodniczego w artykule Błędy w nawożeniu roślin: niedobory makro- i mikroelementów. Polecam przeczytać!

    Comment by rafaloku — 8 czerwca 2014 @ 19:19

Leave a comment