Opuchlak rudonóg

Objawy: W okresie od czerwca do września na roślinach pojawiają się owady, które żerują na liściach, nie wyrządzając im jednak znaczących szkód. Natomiast jego larwy żerują w korzeniach truskawek, co osłabia ich wzrost, prowadzi do drobnienia, zasychania oraz więdnięcia liści, a ostatecznie do zamierania roślin. Na plantacji zaczynają się pojawiać całe place obumarłych roślin. Objawy najczęściej pojawiają się dopiero w trzecim i czwartym roku po zasadzeniu.
Atakowane rośliny: Wszystkie rodzaje truskawki.
Przyczyna: Owad Otiorhynchus ovatus. Najczęściej występują one w północno- wschodniej części Polski, a dokładniej w pasie od Poznania do Lublina. Dorosłe osobniki osiągają długość około 5 mm, są czarne z żółto różowymi włoskami. Larwy są kremowobiałe i osiągają długość około 6-7 mm.
Ochrona niechemiczna: Na miejsce do założenia plantacji należy wybierać jedynie zdrowe gleby na których wcześniej nie były uprawiane rośliny motylkowe.
Ochrona chemiczna: Do odkażenia gleby przed sadzeniem roślin możemy zastosować preparat: Basamid 97 GR i Dursban 480 EC. Należy pamiętać, że oprysk stosujemy na lekko wilgotną glebę.

Autorem fotografii jest Sanja565658. Zdjęcie pochodzi z Wikimedia Commons.