Pchełka smużkowana (Phyllotreta nemorum)

Objawy: Na liściach są wygryzione dziury. Larwy natomiast minują liść. Jest to korytarz z nieregularnie wygryzionymi brzegami. Silnie zaatakowane liście zasychają.
Atakowane rośliny: Rośliny z rodziny kapustowatych.
Przyczyna: Szkodnik (Phyllotreta nemorum) z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae). Chrząszcze są niewielkie, osiągają zaledwie do 3 mm długości. Czarne, z dwoma paskami koloru beżowego po obu stronach pancerza grzbietowego. Uda nóg są silnie zgrubiałe, dzięki temu skaczą. Larwy są białe. Chrząszcze zimują pomiędzy zaschniętymi i opadłymi liśćmi lub w wierzchniej warstwie gleby. Wiosną kiedy temperatura wzrośnie owady wychodzą na żer. W maju samice składają jaja, na dolnej stronie liści. W czerwcu wylegają się larwy i żerują wewnątrz liści. W okolicach lipca występują już chrząszcze, które żyją na roślinach, a potem chowają się w kryjówkach, aby przetrwać zimę.
Ochrona niechemiczna: Zbierajmy opadłe liście z drzew i innych roślin ogrodowych, aby nie zalegały na rabatach lub trawnikach. Jest to idealne miejsce do zimowania dla tych chrząszczy.
Ochrona chemiczna: Kiedy zauważymy miny na liściach lub same chrząszcze opryskujemy rośliny preparatami do zwalczania pchełek na warzywach kapustnych, np. Deltam,  Mospilan 20 SP %.

>> opryski na pchełki <<

Fot. Udo Schmidt, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons