Pchełki ziemne

Objawy: Korzenie rośliny zostają doszczętnie zjedzone przez larwy. Na liściach pojawiają się powygryzane dziurki. Liście brązowieją, natomiast siewki ulegają obumarciu.
Atakowane rośliny: Słodka kukurydza, oberżyna, słodki ziemniak, rzodkiewka, fuksja oraz rośliny kapustne. Wiele rodzajów chwastów jest schronieniem dla tego szkodnika.
Przyczyna: Pchełki, które różnią się wielkością i wyglądem w zależności od gatunku. Znaczna większość jest błyszcząca w kolorze brązowym lub czarnym. Osobniki dorosłe osiągają długość około 2-3 mm. Samice szkodnika składają jaja u podstawy roślin. Wylęgające się z jaj larwy żerują na korzeniach. Pchełki ziemne przenoszą wiele rodzajów różnych chorób. Zazwyczaj atakują w okresie od połowy wiosny do późnego lata. Szkodnik występuje powszechnie.
Ochrona niechemiczna: Możemy zastosować oprysk z ekstraktu z derysu trującego. Dodatkową ochroną może być okrycie agrowłókniną młodych siewek. Powinniśmy również systematycznie odchwaszczać ogródek.
Ochrona chemiczna: Rośliny, na których zaobserwowaliśmy objawy występowania szkodnika, należy opryskać preparatem Decis 2,5 EC.