Pozimowe zamieranie rojnika

Objawy: Pod okryciem z agrowłókniny, gałązek lub liści, fragmenty liści rojników lub całe rośliny stają się brązowe. Pojawia się szary nalot grzybni oraz zarodniki grzyba.
Atakowane rośliny: Rojniki, inne byliny ogrodowe.
Przyczyna: Skutkami porażeń są grzyby Botrytis cinerea, Fusarium avenaceum, Fusarium culmorum. Grzyb Botrytis cinerea to grzyb z klasy workowców. Atakuje różne rośliny. Grzyb Fusarium avenaceum należy do rodziny gruzełkowatych (Nectriaceae) natomiast grzyb Fusarium culmorum to grzyb z rodzaju Fusarium, jest najczęściej izolowanym patogenem roślinnym. Odpowiada za wiele chorób objętych wspólną nazwą fuzarioz. Grzyby te występują często na roślinach i nie powodują widocznych oznak choroby. W wilgotnej aurze i przy niewysokiej temperaturze (nawet kilka stopni powyżej zera) następuje do kiełkowania strzępków grzyba, które później wnikają do rośliny, dokonując infekcji od środka. W okresie intensywnej wegetacji roślin patogen grzybowy roznosi się poprzez wiatr, krople wody lub owady. Rośliny, na których dosyć długo utrzymuje się woda na liściach, i temperatura powietrza oscyluje w granicach 27 stopni są bardziej narażone na atak choroby.
Ochrona niechemiczna: Zgarniamy śnieg po obfitych opadach, aby ułatwić dostęp powietrza do roślin. W czasie odwilży lub okresowo ciepłych dni, zdejmujmy maty, osłony zimowe z roślin. Usuwamy porażone rośliny, a te jeszcze zdrowe opryskujemy profilaktycznie naturalnym preparatem poprawiającym odporność roślin i stymulującym ich wzrost Biosept Active. Grzyb Botrytis cinerea może być też zwalczany biopreparatem Polyversum WP.
Ochrona chemiczna: Po wystąpieniu objawów opryskujemy rośliny preparatem grzybobójczym dozwolonym do stosowania na roślinach ozdobnych, np. Topsin M 500 SC. Opryski wykonujemy co 7-10 dni do ustąpienia choroby.

Fot. depositphotos.com