Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Pozimowe zamieranie rojnika

Kategoria: Byliny – Autor: Petrus – 13 sierpnia 2013

Objawy: Pod okryciem z agrowłókniny, gałązek lub liści, fragmenty liści rojników lub całe rośliny stają się brązowe. Pojawia się szary nalot grzybni oraz zarodniki grzyba.
Atakowane rośliny: Rojniki, inne byliny ogrodowe.
Przyczyna: Skutkami porażeń są grzyby Botrytis cinerea, Fusarium avenaceum, Fusarium culmorum. Grzyb Botrytis cinerea to grzyb z klasy workowców. Atakuje różne rośliny. Grzyb Fusarium avenaceum należy do rodziny gruzełkowatych (Nectriaceae) natomiast grzyb Fusarium culmorum to grzyb z rodzaju Fusarium, jest najczęściej izolowanym patogenem roślinnym. Odpowiada za wiele chorób objętych wspólną nazwą fuzarioz. Grzyby te występują często na roślinach i nie powodują widocznych oznak choroby. W wilgotnej aurze i przy niewysokiej temperaturze (nawet kilka stopni powyżej zera) następuje do kiełkowania strzępków grzyba, które później wnikają do rośliny, dokonując infekcji od środka. W okresie intensywnej wegetacji roślin patogen grzybowy roznosi się poprzez wiatr, krople wody lub owady. Rośliny, na których dosyć długo utrzymuje się woda na liściach, i temperatura powietrza oscyluje w granicach 27 stopni są bardziej narażone na atak choroby.
Ochrona niechemiczna: Zgarniamy śnieg po obfitych opadach, aby ułatwić dostęp powietrza do roślin. W czasie odwilży lub okresowo ciepłych dni, zdejmujmy maty, osłony zimowe z roślin. Usuwamy porażone rośliny.
Ochrona chemiczna: Po wystąpieniu objawów opryskujemy rośliny preparatem Topsin M 500 SC w stężeniu 0,07 % lub Sarfun 500 SC w stężeniu 0,07 %. Opryski wykonujemy co 7- 10 dni do ustąpienia choroby.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment