Roztocz truskawkowiec

Objawy: Szkodniki żerują na nierozwiniętych liściach, kwiatostanach i zawiązkach owoców wysysając z nich soki. Z tego powodu liście zaczynają przybierać kolor oliwkowo szary lub oliwkowo brązowy i zaczynają marszczyć się. Kolejnym objawem jest deformacja i niewybarwianie się owoców. W przypadku silnego porażenia chorobą wzrost roślin zostaje zahamowany. Może nawet dojść do nie zawiązywania się owoców.
Atakowane rośliny: Wszystkie rodzaje truskawki, azalie, begonie, cyklamen, fuksja, gerbera, gloksynia, fiołek afrykański, bluszcz i difenbachia.
Przyczyna: Szkodniki Phytonemus pallidus są przezroczyste w kolorze białawym do jasnobrązowego. Dorosłe osobniki osiągają długość około 0,2- 0,3 mm. Zimują między łuskami pąków i na ogonkach liściowych w dolnej części roślin. Zazwyczaj w marcu samice wchodzą między zawiązki liści i kwiatostanów gdzie żerują. Roztocz ten żeruje także często na bulwkach cyklamenu w przechowalniach.
Ochrona niechemiczna: Należy wybierać jedynie zdrowy materiał do nasadzeń. Nowych sadzonek nie należy sadzić w bliskim sąsiedztwie starych plantacji. W sytuacji kiedy plantacja została porażona chorobą, po zbiorze owoców należy skosić liście truskawki.
Ochrona chemiczna: Zaatakowane rośliny pryskamy preparatami: Karate Zeon 050 CS, Envidir 240 SC, Magus 200 SC, Ortus 05 SC, Sanmite 20 WP.