Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Skoczek melisowy (Eupteryx collina)

Kategoria: Byliny,Zioła – Autor: Petrus – 4 lutego 2013

Objawy: Żerowanie larw powoduje bielenie liści. Początkowo wzdłuż nerwów, potem przechodzi na całą blaszkę liściową.
Atakowane rośliny: Melisa, majeranek ogrodowy, szałwia lekarska, kocimiętka Faassena. Żółtawozielone larwy żerują na dolnej stronie liści.
Przyczyna: Pluskwiak z rodziny skoczkowatych (Cicadellidae). Dorosłe osobniki mają 2,7- 3,5 mm. Na głowie ma dwie ciemne plamki w górnej części, i jedną na stronie dolnej. Na skrzydłach przednich występują ciemne nieregularne plamki. Odwłok jest ciemny z żółtym poprzecznym paskowaniem. W cyklu rocznym rozwijają się dwa pokolenia tego szkodnika. W resztkach roślinnych zimują osobniki dorosłe. Samice jaja składają w tkankę roślinną. Larwy przechodzą cztery stadia rozwojowe, ostatnie dwa mają zaczątki skrzydeł. Maj to okres pojawiania się osobników dorosłych. W sierpniu następuje rozwój drugiego pokolenia, które po osiągnięciu ostatniego stadium rozwoju zimuje.
Ochrona niechemiczna: Usuwanie resztek roślinnych z rabat ogrodowych, trawników.
Ochrona chemiczna: Gdy zauważymy pierwsze uszkodzenia wykonujemy oprysk preparatem Decis Ogród 015 EW w stężeniu 0,075% (7,5 ml środka w 10 l wody). Środek stosować maksymalnie 2 razy w sezonie, nie częściej niż co 7 dni.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment