Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Szara pleśń skalnicy

Kategoria: Byliny,Rośliny doniczkowe – Autor: Petrus – 1 lipca 2013

Objawy: Na dolnych liściach, tych które stykają się z podłożem powstają wodniste, brązowe plamy. Plamy mogą obejmować nawet pędy, i jeżeli obejmą cały przekrój poziomy pędu roślina nad nekrozą więdnie i obumiera. Przy wysokiej wilgotności na plamach tworzy się dodatkowo pylący nalot.
Atakowane rośliny: Skalnice, byliny ogrodowe.
Przyczyna: Przyczyną jest choroba pleśniowa, którą powoduje grzyb (Botrytis cinerea– gronkowiec szary). Jest to grzyb z klasy workowców. Atakuje rośliny doniczkowe, warzywne oraz sadownicze a także owoce i nasiona. Źródłem rozprzestrzeniania się choroby jest wysoka wilgotność powietrza (powyżej 90%), martwe części roślin oraz wzrost temperatury. Grzyb ten może przyjąć postać saprofitu lub pasożyta, przez co może żerować na żywych roślinach jak i zbutwiałych, martwych częściach roślin. Grzyb wnika przez uszkodzone tkanki roślin. Szczególnie łatwo ulegają chorobie rośliny przesuszane, przenawożone lub zalewane. Nazywany jest często ‘patogenem słabości roślin’.
Ochrona niechemiczna: Nie dopuszczajmy do zbytniego zagęszczenia roślin, które sadzimy. Musimy unikać na rabatach dużego zachwaszczenia. Nie pozostawiajmy na noc roślin w stanie wysokiego zwilżenia.
Ochrona chemiczna: Po stwierdzeniu objawów choroby stosujemy oprysk preparatami Kaptan Zawiesinowy 50 WP w stężeniu 0,2 %, Teldor 500 SC w stężeniu 0,1 % lub Penncozeb 80 WP. W razie konieczności oprysk powtarzamy po 14 dniach.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment