Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Warzywnica kapustna (Eurydema oleraceum)

Kategoria: Byliny,Warzywa – Autor: Petrus – 20 czerwca 2013

Warzywnica kapustnaObjawy: Szkodnik powoduje nekrotyczne plamy na kwiatach i liściach. Można zauważyć również zniekształcenia blaszek liściowych.
Atakowane rośliny: Gęsiówka kaukaska, warzywa kapustowate.
Przyczyna: Przyczyną jest pluskwiak różnoskrzydły (Eurydema oleraceum) z rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae). Występuje na terenie całej Europy oraz w północnych rejonach Azji. Występuje na terenach otwartych, w niskiej roślinności. Owady mają długość od 5,5 do 7 mm, są czarne. Na grzbiecie mają czerwony rysunek, ich pancerz połyskuje. Osobniki larwalne oraz nimfy są mniejszych rozmiarów. Ciało mają czarne z żółtymi plamkami na grzbiecie. Osobnikom, którym udało się przezimować następuje zmiana plamek z koloru żółtego na czerwony. Jaja mają długość 0,6- 0,8 mm. Zimują owady dorosłe, chowają się w ściółce, szczelinach kory drzew lub krzewów, oraz pomiędzy grudkami ziemi. Kiedy owady przezimują, wiosną zaczynają żer na różnych roślinach zielnych. W maju, czerwcu samice składają jaja na dolnej stronie liści. Wylęg larw następuje po upływie od 5 do 30 dni. Larwy żerują do sierpnia, a po upływie około 2 miesięcy przekształcają się w osobniki dorosłe.
Ochrona niechemiczna: Sporadycznie należy przeglądać szczeliny kory drzew rosnących w naszym ogrodzie lub na działce. Owady mogą zimować w szczelinach pomiędzy ścianą a gruntem. Należy je bezwzględnie tępić.
Ochrona chemiczna: Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki żerowania tych pluskwiaków należy opryskać nasze rośliny preparatem kontaktowym, np. Fastac EC w stężeniu od 0,015 do 0,02 %.

Fot. Tomasz Górny, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment