Wciornastki

Objawy: Na górnej stronie liści widoczne okrągłe lub kanciaste, żółte, białawe lub srebrzyste plamki, które z czasem brunatnieją. Liście mogą ulegać deformacji i więdnięciu. Przy licznym występowaniu szkodników na roślinach dochodzi do opadania pąków kwiatowych i młodych owoców. Aby upewnić się czy mamy do czynienia z wciornastki warto pod roślinę podłożyć białą kartkę i potrząsnąć liśćmi. Jeżeli na kartce pojawi się coś, co przypomina ciemne lub żółte kreseczki, szybko się poruszające, to najprawdopodobniej są to właśnie wciornastki.
Atakowane rośliny: różne warzywa, ogrodowe rośliny ozdobne i kwiaty doniczkowe uprawiane w mieszkaniach.
Przyczyna: Wciornastki należą do przylżeńców (Thysanoptera) rodziny wciornastkowate (Thripidae). Najczęściej spotykane to wciornastek szklarniowiec, wciornastek cieplarek, wciornastek mieczykowiec, wciornastek tytoniowiec, wciornastek grochowiec, wciornastek zachodni. Są to drobne owady o ok. 1-5 mm długości. Larwy są bezskrzydłe a dorosłe osobniki mają skrzydła z poprzecznymi czarnymi paskami. Ubarwione są w kolorach ciemnych, szarych a nawet czarnych, można jednak spotkać także wciornastki o ubarwieniu pomarańczowym. Aparat gębowy typu kłująco – ssącego. Na powierzchni liści i częściach nie zdrewniałych pojawiają się srebrno – białawe plamki, które z czasem łączą się w większe, jest to efekt żerowania, polegający na wejściu powietrza w miejsce zassanego soku. Wciornastki ciężko jest na początku dostrzec, ale gdy szkody są już duże potrząsając rośliną spadają z niej brązowe owady, a pod liśćmi widać żółtawe larwy.
Ochrona niechemiczna: Podstawą ochrony jest zmianowanie roślin. Na grządkach z warzywami – usuwanie resztek roślinnych i ich niszczenie po zakończeniu zbiorów. Na wciornastki można zastosować kleiste arkusze do zwalczania szkodników – Bioplant lub roztocz z rodziny dobroczynkowatych – Amblyseilus cucumeris, który jest drapieżny w stosunku do larw wciornastków. NA niektórych roślinach, np. kwiatach doniczkowych, sprawdzi się naturalny preparat Agricolle, dostępny jako wygodny spray, gotowy do użycia, lub koncentrat do przygotowania roztworu.
Ochrona chemiczna: Oprysk preparatami: Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC, Actellic 500 EC, Sumi – Alpha 050 EC, Provado Plus AE.

Przeczytaj także artykuł: Wciornastki – kłopotliwe szkodniki roślin doniczkowych.