Węgorek chryzantemowiec (Aphelenchoides ritzemabosi)

Objawy: Na liściach pojawiają się czerwone, kanciaste plamy, które ograniczane są nerwami liścia, brunatne zasychające plamy, żółto brunatne przebarwienia na liściach, zasychanie roślin.
Atakowane rośliny: Bodziszki, chryzantemy (silnie poraża złocienie wielokwiatowe), dalie, truskawki i wiele innych roślin.
Przyczyna: To nicień z rodziny węgorkowatych (Aphelenchiodae). Samce długości 0,7- 0,9 mm. Tylny koniec samca jest zagięty pod katem 180 stopni. Samice długości 0,7- 1,2 mm, z ogonem zakończonym szczecinką. U samców i samic głowa jest wyraźnie oddzielona od ciała. Miejscem zimowania szkodnika są wierzchołki pędów lub pąki śpiące. Nicienie wędrują po pędzie w błonce wody, a następnie wnikają do tkanki miękiszowej poprzez aparaty szparkowe. Mogą również rozwijać się na powierzchni rośliny. Rozwój jednego pokolenia trwa zaledwie 2 tygodnie.
Ochrona niechemiczna: Należy usuwać resztki roślin oraz zaschnięte liście. Nie należy ustawiać obok siebie rośliny zdrowej i chorej. Usuwać chwasty i nie zagęszczać zbytnio upraw.
Ochrona chemiczna: Obecnie nie ma zarejestrowanych preparatów nicieniobójczych do ich zwalczania.

Fot. H.R. Wallace, plik dostępny w domenie publicznej, źródło: Wikimedia Commons.