Wełnowce

Objawy: Pojawienie się na roślinie małych, białych kłębuszków przypominających strzępek waty lub wełny. W późniejszym okresie pojawiają się nerkozy i rany na liściach i łodygach, zahamowanie wzrostu aż do zamierania pędów.
Atakowane rośliny: Kwiaty doniczkowe rzadziej rośliny rabatowe, krzewy i warzywa.
Przyczyna: Wełnowce to szkodniki z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych należą do czerwców, larwy jak i dorosłe osobniki ciało mają pokryte ochronnym białym lub beżowym nalotem z wosku. Pierwszą oznaką ich występowania są małe, białe kłębuszki przypominające wełnę lub watę, które najczęściej przyczepione są do spodniej strony liści wzdłuż nerwów. Samce wełnowca są białe i przypominają stonogi zaś samice wyglądają jak małe muszki. Na roślinie pojawia się coś w rodzaju miniaturowego kłębka wełny (stąd nazwa), są to kokony mieszczące jaja (do 150 jaja w kłębku). W sprzyjających warunkach – czyli w cieple – wylęg następuje po około tygodniu. Po miesiącu samice są gotowe do złożenia jaj. Najtrudniej zwalczyć wełnowca gdy szkodnik zaatakuje w korzeniach.
Ochrona niechemiczna: Jedną z najprostszych metod jest przecieranie liści i łodyg watą nasączoną roztworem wody i alkoholu 50% (denaturatu), w stosunku 1:1, z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. I regularna lustracja rośliny i usuwania jajeczek i szkodników np. patyczkiem do uszu. Ale ta metoda nadaje się tylko do zwalczania niewielkiej kolonii szkodnika w początkowej fazie jego rozwoju.
Ochrona chemiczna: Z preparatów chemicznych można wykorzystać: karate zeon 050 cs, actellic 500 ec, confidor 200sl.