Werticilioza truskawki

Objawy: Najstarsze liście rośliny zaczynają żółknąć i więdnąć. Pędy rośliny obumierają. Sucha i ciepła pogoda powoduje, że choroba atakuje całą roślinę, co doprowadza do uschnięcia całego okazu.
Atakowane rośliny: Wszystkie rodzaje truskawki, ale również pomidor, malina, kapusta oraz ziemniaki. Choroba ta żywi się ogromnie dużą ilością roślin uprawnych.
Przyczyna: Choroba systemu korzeniowego powodowana przez patogen Verticilium dahliae, który jest wyjątkowo odporny na fungicydy. Patogen ten potrafi zainfekować ponad 300 gatunków roślin. Zimuje w glebie. Choroba najlepiej rozwija się podczas wilgotnej pogody, natomiast jej skutki możemy obserwować podczas wysokiej temperatury utrzymującej się w przedziale od 21ºC- 24ºC.
Ochrona niechemiczna: Zwalczanie tej choroby jest trudne i mało skuteczne. Bardzo ważne jest wybranie najzdrowszego materiału nasadzeniowego.
Ochrona chemiczna: Przed posadzeniem można odkazić ziemię za pomocą środka Basamid 97 GR. Możemy też na rośliny zastosować oprysk z preparatu: Topsin 500 SC .