Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Zgnilizna twardzikowa

Kategoria: Byliny,Rośliny cebulowe,Warzywa,Zioła – Autor: Herbi – 30 sierpnia 2010

Objawy: Porażone cebule, bulwy i łodygi. W miejscu porażenia pojawiają się wodniste plamy pokryte zbitą, białą grzybnią, w której widać czarne kulki (sklerocja). Rośliny więdną i zamierają. Wnętrze pędów przerośnięte jest białą, zbitą grzybnią, gdzie obserwuje się czarne utwory – sklerocja.
Atakowane rośliny: Grzyb poraża liczne rośliny, warzywa, zioła, rośliny ozdobne. Wśród ozdobnych atakowane są najczęściej dalie, tulipany, ostróżki i słonecznik ozdobny. Z warzyw fasola, ogórki, pomidory, słonecznik oraz warzywa korzeniowe. Z ziół porażany jest zwykle kminek i rącznik.
Przyczyna: Zgniliznę twardzikową wywołuje grzyb Sclerotinia sclerotiorum. Źródła zakażenia na wiosnę stanowią grzybnia, zarodniki (workowe) i sklerocja. Sprzyjają im częste opady, mała przewiewność, zranienia tkanek roślin, zbyt gęsty siew, duże zagęszczenie roślin oraz gleby ciężkie, przenawożone azotem.
Zwalczanie niechemiczne: W czasie wegetacji i po zbiorach należy systematycznie zbierać i palić porażone rośliny. Do przechowania wybieramy zdrowe warzywa, cebule i korzenie roślin, a pomieszczenia w których będą przechowywane dokładnie sprzątamy i odkażamy.
Zwalczanie chemiczne: W okresie długotrwałych opadów co 7-10 dni wykonywać opryskiwanie Topsinem M 500 SC.

Autorem fotografii jest Rasbak. Fotografia pochodzi ze zbioru WIKIMEDIA COMMONS.

1 komentarz »

  1. WSPANIALA, FANTASTYCZNA STRONA!!!
    DZIEKUJE WAM ZA TE POMOC! PODZIWIAM LUDZI , KTORZY WKLADAJA TAKI OGROM PRACY W OPRACOWANIE TAK OBSZERNEGO MATERIALU I UDOSTEPNIAJA GO INNYM.
    ALTRUIZM W CZYSTEJ, SKONCENTROWANEJ FORMIE. BEDE WAM WDZIECZNA DO “KONCA ZYCIA” , JAK TO SIE KIEDYS MOWILO.
    POZDRAWIAM Z HOLANDII.

    Comment - autor: Alicja26 — 25 maja 2011 @ 16:28

Leave a comment