Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Alternarioza

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Rośliny doniczkowe – Autor: Herbi – 6 lipca 2010

Objawy: Czarne lub ciemnobrązowe plamy na liściach. Zniekształcenia liści albo ich zrzucanie.
Atakowane rośliny: Rośliny z rodziny araliowatych (Araliaceae), przede wszystkim z rodzaju Schefflera takie jak szeflera drzewkowata (Schefflera alboricola), szeflera ostrolistna (Schefflera actinophylla). Także dizygoteka (Dizygotheca), bluszcz (Hedera), fatsjobluszcz (Fatshedera), aralia (Aralia), żeń-szeń (Panax quinquefolium).
Przyczyna: Grzyby patogeniczne atakujące rośliny z rodziny araliowatych.
Zwalczanie niechemiczne: Usuwanie porażonych liści. Wykopywanie i niszczenie roślin poważnie zaatakowanych.
Zwalczanie chemiczne: Rośliny opryskujemy tlenochlorkiem miedzi. Używa się preparatów takich jak Amistar 250 SC i Rovral Flo 255 SC.

3 komentarze »

  1. Pod koniec wiosny na moim kasztanowcu pojawiają się rdzawe plamy które w drugiej połowie lata pokrywają niemalże całe liście . Nie wiem co to jest i jak to zwalczyć . Prosze o pomoc

    Comment by Pawel — 29 maja 2011 @ 10:54

  2. Przekazałeś za mało informacji, prawdopodobnie jest to wynik żerowania szrotówka kasztanowcowiaczka. Proponuję abyś zerwał liść delikatnie przerwał go w miejscu plamek. Jeżeli plamka jest pusta w środku, możesz spróbować za pomocą lupy odnaleźć gąsienicę tego małego motylka.

    Comment by Wojciech — 29 czerwca 2011 @ 12:38

  3. Na lisciach zamioculcasa pojawily sie nieregularne,poszarpane dziury z czarna obwodka Wystepuja na brzegach lisci albo w srodkowej ich czesci Sa tez liscie cale brazowe tak jakby zaschniete Nie widzialam zadnych szkodnikow na lisciach ale tez nie wiem jak wyglada ziemia Roslina jest juz dwuletnia i bardzo okazala Prosze o pomoc

    Comment by Agnieszka — 24 kwietnia 2013 @ 20:01

Leave a comment