Encyklopedia roślin / Choroby i szkodniki roślin / Porady ogrodnicze

Bawełnica wiązowo-porzeczkowa

Kategoria: Drzewa i krzewy liściaste,Krzewy owocowe,Rośliny sadownicze – Autor: rafaloku – 24 sierpnia 2010

Objawy: Na liściach wiązu widoczne galasowate zawinięcie się brzegu blaszki do dołu i przebarwienie na żółto (na fotografii). W przypadku porzeczek i agrestu szkodnik opanowuje korzenie, osłabiając wzrost krzewów.
Atakowane rośliny: wiąz, porzeczka, agrest.
Przyczyna: Bawełnica wiązowo-porzeczkowa (Schizoneura ulmi). Żywicielem pierwotnym tej mszycy są wiązy, a wtórnym – porzeczki i agrest. Ze złożonych jesienią na korze wiązu jaj po przezimowaniu wylęgają się mszyce i przenoszą się na spodnią stronę liści. Opanowane liście grubieją, odbarwiają się i skręcają w charakterystyczny sposób. Następnie postacie dorosłe przelatują na porzeczki. Na porzeczkach larwy pasożytują na korzeniach, osłabiając ogólna kondycję krzewów. Jesienią pojawia się kolejne pokolenie uskrzydlone i ono przenosi się na wiązy, gdzie składa zimujące jaja.
Zwalczanie niechemiczne: Unikać sadzenia wiązów w pobliżu agrestu i porzeczek.
Zwalczanie chemiczne: Jesienią po opadnięciu liści lub wiosną, przed pękaniem pąków, pnie i konary wiązów, na których żerowały mszyce, opryskujemy preparatem olejowym Promanal 60 EC lub zoocydem o działaniu kontaktowym Fastac 10 EC. W okresie wegetacji (najlepiej maj i czerwiec) przeprowadza się opryski preparatem Mospilan 20 SP lub Confidor 200 SL.

Autorem fotografii jest Aung. Fotografia pochodzi z WIKIMEDIA COMMONS

Tagi:

1 komentarz »

  1. Bardzo proszę o pomoc mam agrest wysoko pienny ma już 5 lat w tym roku zaczął mi chorować tzn. wysychają gałązki z owocami jak nato poradzić proszę o pomoc.

    Comment - autor: Grażyna — 20 maja 2011 @ 18:31

Leave a comment