Czerwce – misecznik, tarcznik, wełnowiec

Objawy: Marniejąca roślina choć nie widać konkretnej przyczyny, zahamowanie wzrostu, powstawanie nekroz i obumieranie pędów, pojawienie się „sadzy” na liściach.
Atakowane rośliny: Drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne i doniczkowe.
Przyczyna: Czerwce – pluskwiaki równoskrzydłe (Homoptera) (misecznikowate, tarcznikowate, wełnowcowate). Najczęściej spotykane czerwce to: misecznikowate (ciało wypukłe, nagie lub pokryte woskowym nalotem) – misecznik śliwowy, misecznik oliwkowiec, tarcznikowate (są okryte tarczką niezrośniętą z ciałem) – skorupik jabłoniowy, tarcznik paprotkowiec oraz wełnowce (miękkie ciało pokryte woskowym, puchowym nalotem) – wełnowiec szklarniowiec. Są to owady małe (od 1-5 mm), przykryte często nalotem woskowym, są roślinożerne, wysysają soki z roślin i często powodują szkody w uprawach. Czerwce mają postać białych, brązowych bądź wypukłych tarczek widocznych na spodniej stronie liści, skupiają się często wokół żyłek na liściach bądź na pędach. Czerwce najczęściej występują w szklarniach i mieszkaniach. Maskują się swym wyglądem tak, jakby stanowiły część rośliny. Często stwierdzamy ich obecność, gdy roślin jest już nie do uratowania. Atakują również rosnące w gruncie rośliny i krzewy ozdobne oraz i drzewa owocowe. Przy żerowaniu niektórych czerwców na ich odchodach wytwarzają się grzyby sadzaki, przez co liście wyglądają jak pokryte sadzą co wskazuje na obecność szkodnika. Czerwce żywią się sokiem przez co osłabiają roślinę. Zwykle są one nieruchome, ale mają zdolność wyszukiwania nowych miejsc do żerowania. Większość czerwców to albo larwy, albo dojrzałe samice, ukryte pod białymi, żółtymi lub brązowymi tarczkami. Samice składają pod swoimi tarczkami lub woskowymi osłonkami liczne jaja. Zwykle mija kilka tygodni, zanim wylęgną się z nich młode larwy.
Ochrona niechemiczna: Dokładne sprawdzanie roślin przed zakupem i sprawdzenie jak powinna dokładnie wyglądać, gdyż przez swoje maskowanie, możemy uznać czerwce za integralną część rośliny. Gdy już stwierdzimy czerwce na swoich roślinach to możemy niewielkie skupiska próbować usunąć za pomocą szmatki zamoczonej w wodzie z mydłem. Należy jednak uważać, by podczas usuwania tarczki z samicą nie przenieść jajeczek na inne części rośliny. Inną skuteczną metodą usuwania czerwców jest użycie wacika nasączonego alkoholem metylowym, woskowa tarczka rozpuści się, a jaja zostaną zniszczone. Cały czas musimy jednak pamiętać, by przypadkiem nie roznieść jajeczek na inne części rośliny.
Ochrona chemiczna: Używając środków chemicznych musimy dokładnie czytać instrukcję stosowania i przeciwwskazania, gdyż niektóre rośliny, nie tolerują środków do zwalczania tarczników. Ze środków chemicznych do zwalczania czerwców stosujemy: Confidor 200 SL, tarcznik ultra PR, Tarcznik BR, Mospilan 20 SP.