Guzłek cynobrowy

Objawy: Choroba zdrewniałych pędów drzew i krzewów owocowych. Atakuje gałęzie i konary osłabione pasożytowaniem innych patogenów, uszkodzone przez mróz, zasychające. Dobrą drogą do infekcji są zranienia kory, patogen może porażać również przez glebę. W zaatakowanej części korony liście więdną i zamierają, kora porażonych pędów brunatnieje, wysycha i zapada się. Na korze obumierających pędów pojawiają się masowo jasnoczerwone poduszeczki grzybniowe, a później na nich ciemnoczerwone otocznie otwarte. W wyniku porażenia niekiedy zamierają całe drzewa.
Atakowane rośliny: Drzewa owocowe, krzewy owocowe, drzewa liściaste.
Przyczyna: Grzyb Nectria cinnabarina. Grzybnia zimuje na porażonych pędach. Wiosną zarodniki dokonują infekcji pierwotnej. W sezonie wegetacyjnym grzyb jest przenoszony przez wiatr i krople deszczu. Patogen z łatwością zakaża osłabione i wysychające pędy. Podczas ciepłej i deszczowej pogody, może porażać także zdrowe, ale zranione organy.
Ochrona niechemiczna: Usuwać obumierające części gałęzi, najlepiej palić.
Ochrona chemiczna: Rany po cięciu zabezpieczać pastami lub farbą emulsyjną z 2% dodatkiem fungicydu o działaniu układowym np. Score 250 EC.
Autorem fotografii jest Sylfred1977. Źródło: WIKIMEDIA