Krytoryjek olchowiec
Objawy: Otworki w górnej części pnia, ze zwisającymi drobnymi, brunatnymi trocinkami, przypominającymi mączkę. Wierzchołki uszkodzonych pędów zasychają.
Atakowane rośliny: olsze, wierzby, brzozy, głównie młode pędy.
Przyczyna: Krytoryjek olchowiec (Cryptorrhynchus lapathi L.) – krępy chrząszcz, czarny lub brunatny, z jedną trzecią części tylnych pokryw koloru białego. Można go spotkać od maja do października. Jaja składa do jamek wygryzionych pod korą. Z jaj wylęgają się larwy, zimujące pod korą do następnej wiosny. W połowie sierpnia następnego roku wylatuje młody chrząszcz. Może on przeżyć do roku następnego, zimując w glebie pod ściółką.
Zwalczanie niechemiczne: Podczas zakupu drzewek należy dokładnie obejrzeć pnie i nie wybierać uszkodzonych egzemplarzy. Jeśli wykryjemy tego szkodnika na drzewkach już rosnących w naszym ogrodzie, trzeba je wykopać i spalić.
Zwalczanie chemiczne: W drugiej połowie lata (koniec lipca) można zwalczać osobniki dorosłe, zanim złożą jaja. Wykonuje się opryski preparatami Fastac 100 EC Talstar 100 EC.
Witam. Mam dwie wierzby szczepione na pniu, a właściwie MIAŁAM, bo dziś zostały wykopane. Rosły pięknie przez 7 lat. W zeszłym roku stwierdziłam, że są zaatakowane przez krytoryjka olchowca. Szukałam informacji co robić w takim przypadku i wszędzie było podane,że dla drzewek zaatakowanych tym szkodnikiem nie ma ratunku- trzeba wykopać i spalić.Tak też dzisiaj zrobiłam. W związku z tym mam pytanie : czy glebę po tych wierzbach trzeba teraz czymś odkazić ? bo na wiosnę chcę ponownie posadzić młode wierzby w tych samych miejscach.
Przez zimę gleba po chorych wierzbach będzie “odpoczywać”.
Bardzo proszę o pomoc, bo wszędzie są tylko te same informacje: “wykopać i spalić”.
Proszę o odpowiedź na mój podany adres e-mailowy.
Z góry dziękuję. Bogusłąwa.
Bogusławo, z tego co mi wiadomo, szkodnik składa jaja i zimuje w korze drzew, zatem odkażanie gleby nie ma sensu. Mocno uszkodzone rośliny, rzeczywiście trzeba usunąć. Jeżeli zaś szkodnik pojawia się na roślinach, które już jakiś czas u nas rosną i zauważyliśmy dopiero pierwsze objawy jego żerowania, drzewa można opryskiwać preparatem o działaniu kontaktowo-układowym, np. Provado
Plus AE. Nie mam informacji jak kontynuować te zabiegi ale zazwyczaj opryski trzeba powtarzać co 2 tygodnie.