Narośla pędowe
Objawy: Na pędach powstają początkowo białe, następnie zmieniające barwę na brązową, narośla osiągające dość zróżnicowane rozmiary. Kora na ich powierzchni pęka odsłaniając wnętrze pędu. Fragmenty łodyg powyżej zmian chorobowych stopniowo zamiera. Po kilku sezonach narośla mogą ulegać rozpadowi. Najczęściej objawy obserwuje się je na młodych, niezdrewniałych pędach. Niektóre rośliny w szpalerze mogą rosnąć zdrowo podczas gdy na innych nieustanie pojawiają się kolejne narośla pędowe.
Atakowane rośliny: Ligustr pospolity
Przyczyna: Grzyby z rodzaju Phomopsis. Sprawca zimuje w postaci grzybni na powierzchni porażonych pędów. Infekcje w czasie sezonu wegetacyjnego następują przez zarodniki konidialne.
Zwalczanie niechemiczne: Systematyczne wycinanie i palenie porażonych fragmentów pędów.
Zwalczanie chemiczne: Opryski po zauważeniu pierwszych objawów w odstępach 7-10 dni kilkukrotnie środkami Miedzian 50 WP, Dithane Neotec 75 WG, Topsin M 500 SC.
Proszę o pomoc w sprawie śliwy ozdobnej Umbraculifera. W górnych partiach pnia 5 letniego drzewa pojawiły się guzy -duża ilość. Z daleka nie są widoczne. Z bliska natomiast wygląda to tak jakby z wnętrza drzewa wydobywała się tkanka przez korę i tak drewniała /kolor jest ciemny jak kora/. Przypomina to zastygły wulkan. Czy da się i jak można by uratować drzewko?.mm
Potrzebny by był bardziej szczegołowy opis (na pewno występują też inne objawy choroby). Ale wydaje mi się, że może być to rak bakteryjny drzew owocowych. Dla tej choroby typowe są takie jakby wycieki gumy z ran na korze. Poczytasz o tym na naszej stronie tutaj: rak bakteryjny drzew owocowych, a zdjęcia znajdziesz w poradniku ogrodniczym na stronie gdzie są opisane choroby drzew owocowych.