Rdza dwudomowa

Objawy: W kwietniu i w maju możemy zaobserwować na pniach, ale również i na gałązkach jałowca nabrzmienia, z których wypływa lekko galaretowata wydzielina w kolorze pomarańczowym (fot. po prawej). O ile na jałowcu szkody te są stosunkowo niewielkie, to na drugiej roślinie żywicielskiej, np. na głogu lub gruszy (fot. po lewej), występują pomarańczowe lub żółtobrązowe skupiska zarodników grzyba w formie charakterystycznych wzniesionych plam. Przy silnym rozwoju choroby na pędach jałowca tworzą się wrzecionowate nabrzmienia o spękanej korze. Po kilku latach twory te powiększają się a z upływem lat obumierają wraz z częścią pędu znajdującą się powyżej tego tworu.
Atakowane rośliny: Jałowce, grusze, jarzębiny, głogi.
Przyczyna: Zakażenie rdzą Gymnosporangium confusum należącą do dwudomowych. Ten rodzaj rdzy do przejścia całego cyklu rozwojowego potrzebuje dwóch roślin żywicieli- jałowca i gruszy lub jarzębiny czy głogu.
Ochrona niechemiczna: W związku z tym, że ten rodzaj rdzy potrzebuje dwóch żywicieli, skutecznym przeciwdziałaniem w jej rozwoju jest sadzenie głogu, gruszy i jarzębiny w dużej odległości od drzewek iglastych w tym od jałowca. Należy też wycinać i palić silnie porażone pędy.
Ochrona chemiczna: Roślinę należy opryskiwać od 2 do 3 razy w odstępie 14 dni. Do wyboru mamy preparat: Dithane Neo Tec 75 WG, Baymat AE, Mac- Mankozeb 75% WG, Sancozeb 80 WP i Topsin M 500 SC.