Tarcznik niszczyciel

Objawy: Głównym objawem występowania tego szkodnika są szorstkie fragmenty pojawiające się na korze i gałęziach. Szkodnik widocznie niszczy owoce. Jeśli na drzewie pojawi się rozległe skupisko owadów może ono zamierać.
Atakowane rośliny: Migdałowiec, jabłoń, morela, brzoskwinia, grusza, śliwa, igra, głóg, ognik, wierzba, oraz rośliny ozdobne.
Przyczyna: Tarcznik Quadraspidiotus perniciosus to owad, którego ciało jest w kolorze purpurowo- szarym dzięki czemu doskonale maskuje się na tle kory drzew. Bardzo szybko się rozmnaża tworząc kilka pokoleń w sezonie. Buduje ogromne kolonie.
Ochrona niechemiczna: W skutecznej ochronie przed tym szkodnikiem bardzo pomaga oprysk z oleju parafinowego, należy jednak zwrócić uwagę, na to, żeby dostał się on między szczeliny w korze. W przypadku silnie porażonych roślin liściastych oprysk należy zastosować zimą i powtórzyć wiosną. Natomiast jeśli chodzi o rośliny zimozielone oprysk należy wykonać wiosną.
Ochrona chemiczna: Nie zarejestrowano skutecznego środka chemicznego zwalczającego tego szkodnika dopuszczonego do użycia.