Zamieranie pędów i liści bukszpanu

Objawy: Wiosną na uszkodzonych podczas zimy pędach pojawiają się niewielkie jasnobrązowe plamy powiększające się stopniowo, by w fazie końcowej otoczyć łodygi na całym obwodzie. Porażone pędy razem z liśćmi brunatnieją i zamierają. Zaschnięte liście w dalszym ciągu pozostają na krzewach. Na ich powierzchni w późniejszym czasie można stwierdzić czarne skupienia zarodników.
Atakowane rośliny: Bukszpan pospolity
Przyczyna: Grzyb Macrophoma candollei. Sprawca jest patogenem słabości porażającym zazwyczaj uszkodzone pędy. Na powierzchni obumarłych tkanek tworzą się ciemna zabarwione skupienia zarodnikowania grzyba. Uwalniane z nich zarodniki z kroplami wody przenoszone są na sąsiednie rośliny.
Zwalczanie niechemiczne: Uprawa roślin w optymalnych warunkach oraz zabezpieczanie ich przed silnymi mrozami oraz silnymi wiatrami w okresie zimy. Regularne usuwanie i niszczeni porażonych pędów.
Zwalczanie chemiczne: Opryski po zauważeniu pierwszych objawów na roślinach jednym ze środków Spotrak Alpha 380 EC,  Sarfun 500 SC,  Topsin M 70 WP.