Zwójka azalieczka (Acleris latifasciana)

Objawy: Szkodnik poprzez wygryzienie skórki z miękiszem na liściach pozostawia nieregularne dziury. Końce pędów, pąki kwiatowe i pojedyńcze liście pokryte są oprzędem (włóknista struktura wykorzystywana przez szkodnika w celu ochrony przed niekorzystnymi warunkami środowiska).
Atakowane rośliny: Azalie, różaneczniki.
Przyczyna: Jest to motyl z rodziny zwójkowatych (Tortricidae). Sprawcami uszkodzeń są zielonkawe i białawe gąsienice o długości do 2 cm. Ich głowa jest brązowo-brunatna, tarczka występuje na przedpleczu. Na bokach ciała gąsienic występują dwa ciemnozielone paski. Na grzbiecie natomiast widnieje jedna ciemna linia. Gąsienice wykazują dużą ruchliwość. Motyle latają już od czerwca. W szklarniach mogą rozwinąć się nawet trzy pokolenia tego szkodnika. Pierwsze gąsienice mogą wystąpić już w styczniu.
Ochrona niechemiczna: Z małych krzewów możemy ręcznie usuwać gąsienice.
Ochrona chemiczna: Gdy zauważymy szkodniki opryskujemy rośliny preparatem Actellic 500 EC w stężeniu 0,1 % lub Karate Zeon 050 CS w stężeniu 0,05 %. Im młodsze stadium larw podczas oprysków tym bardziej zabiegi są skuteczne.