Miodownica plamista (Cinara laricis)

Objawy: Na zaatakowanych roślinach widoczne są odbarwienia igieł. Dostrzec można też rosę miodową, którą wytwarzają szkodniki.
Atakowane rośliny: Modrzew europejski, modrzew polski, modrzew eurojapoński oraz modrzew japoński.
Przyczyna: Skutkiem objawów jest jednodomna mszyca z rodziny miodownicowatych (Lachnidae). Mszyce te odbywają żer w małych koloniach przeważnie na młodych pędach. Na wydzielanej przez mszyce rosie miodowej rozwijają się grzyby sadzakowe.
Dzieworódki mają ciało długości 3- 4 mm, koloru ciemnobrunatnego. Pokryte jest także białawym nalotem woskowym. Golenie nóg i uda są również ciemnobrązowe. Natomiast na zewnętrznej stronie odwłoka usytuowane są drobne skleryty. Dzieworódki uskrzydlone są długości 3,1- 4,8 mm. Są brunatnawe z niewyraźnym woskowym nalotem. Jaja mszyc zimują na młodych pędach. Najliczniej formy bezskrzydłe pojawiają się w lipcu i sierpniu z kolei formy uskrzydlone występują od czerwca do sierpnia. Osobniki przeznaczone do rozrodu pojawiają się w październiku.
Ochrona niechemiczna: Możemy ręcznie pozbywać się mszyc lub używać do tego silnego strumienia wody. Można również przygotowywać napary i wywary m.in. z czosnku, pokrzywy do opryskiwania roślin.
Ochrona chemiczna: Po zauważeniu szkodnika używamy preparatu mszycobójczego, np. Pirimix Nowy AE w stężeniu 0,1 %.