Ochojnik świerkowo-modrzewiowy

Objawy: Na świerku wiosną rozwijają się galasy do 2 cm długości o owalnym kształcie barwy kremowej, W późniejszym okresie przybierają one barwę zieloną a ostatecznie zmieniają kolor na brązowo – czerwony. Objawy na modrzewiach to załamane kolankowato  igły czego przyczyną jest zerowanie larw ochojników na roślinach. W późniejszym okresie pędy pokrywają się gęstym woskowym nalotem koloru białego a igły zmieniają barwę na żółtą.
Atakowane rośliny: Świerk i modrzew.
Przyczyna: Ochojnik świerkowo-modrzewiowy (Adelges laricis). Ochojniki to mszyce przechodzące pełny rozwój na dwóch żywicielach. Cykl rozwojowy tych szkodników rozpoczyna się w kwietniu kiedy zimujące larwy rozpoczynają żerowanie na pędach świerka. Substancje zawarte w ich ślinie powodują nienaturalny rozrost tkanek co skutkuje powstaniem galasów. W maju larwy przeobrażają się w osobniki dorosłe i składają w pobliżu powstałych zgrubień ponad 100 jaj każda. Młode osobniki po wykluciu się wchodzą do galasów. W czerwcu dorosłe już ochojniki przenoszą się z galasów na igły i tam przeobrażają się w formy uskrzydlone, które migrują na rosnące w pobliżu modrzewie.  Kolejne pokolenie przechodzi rozwój już na modrzewiach gdzie larwy wyklute jesienią zimują w zagłębieniach kory. Wiosną kolejnego roku osiągają dojrzałość płciową i rozpoczynają składanie jaj na młode igły. Część osobników żeruje do czerwca po czym przeobraża się w formy uskrzydlone migrujące na świerki. Osobniki, które pozostały na modrzewiach intensywnie się rozmnażają i z początkiem lata otaczają swoje kolonie woskowym puchem powodując charakterystyczne kremowe przebarwienia na pędach.
Generacje żerujące na świerkach oraz na modrzewiach mogą występować w tym samym czasie co znacznie utrudnia walkę z tymi mszycami.
Zwalczanie niechemiczne: Unikanie bliskiego sąsiedztwa świerków oraz modrzewi. Regularne usuwanie wiosną galasów z pędów świerka może znacznie ograniczyć występowanie ochojników na tych roślinach.
Zwalczanie chemiczne: Opryski wczesną wiosną preparatami opartymi na bazie oleju parafinowego, którego warstwa szczelnie pokrywa rośliny odcinając szkodnikom  dostęp powietrza.  W okresie wegetacyjnym wykonuje się kilkukrotne opryski środkami przeznaczonymi do zwalczania innych gatunków mszyc jak np. Pirimor lub stosuje się podlewanie roślin środkami o działaniu systemicznym, które wędrują wraz z sokami do wszystkich części drzew.

Autorem fotografii jest Beentree. Fotografia pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS