Opadzina igieł modrzewia
Objawy: Więdnięcie i żółknięcie igieł modrzewia. Następnie następuje brązowienie i zamieranie części lub całych igieł. U siewek efekty choroby widoczne są na igłach dolnych, z czasem obejmują wierzchołek rośliny.
U starszych roślin objawy pojawiają się przy deszczowej pogodzie. Są to często żółte plamy na zewnętrznej stronie igieł. Chore igły brązowieją i opadają w zależności od stadium choroby w dużych ilościach.
Atakowane rośliny: Modrzew zachodni, modrzew europejski. Czasem również daglezja zielona.
Przyczyna: Problemem jest grzyb Meria laricis. Na starszych, porażonych modrzewiach przy wilgotnej pogodzie, na dolnej stronie igieł formują się zarodniki konidialne grzyba. Wiosną, po wznowieniu wzrostu, igły są infekowane przez grzyb. Natomiast kiedy pogoda jest sucha i bezdeszczowa nie dochodzi do zarażenia. Wraz z wiekiem rośliny, igły uodparniają się na porażenia chorobą. Grzyb Meria laricis zimuje na opadłych igłach i to one są źródłem wiosennych infekcji. Zakażeniu igieł sprzyja wysoka wilgotność powietrza i temperatura oscylująca w granicach 10- 20 stopni. Choroba bardzo często może być mylona z uszkodzeniami przez przymrozki.
Ochrona niechemiczna: Należy często zbierać opadłe igły spod roślin, które mogą być źródłem choroby. Rośliny podlewajmy na podłoże, unikajmy zwilżania roślin i pozostawiania ich mokrych na noc. Przed siewem nasion należy oczyszczać ziemie, donice, z resztek modrzewia. Należy również unikać zbyt gęstego sadzenia siewek. Porażone siewki od razu usuwamy i palimy.
Ochrona chemiczna: Przy częstych opadach deszczu, lub gdy pojawiają się nowe igły opryskujemy rośliny preparatami Pennozeb 80 WP w stężeniu 0,2 %, Dithane NeoTec 75 WG w stężeniu 0,2 %, Sarfun 500 SC w stężeniu 0,1 % lub Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1 %.
W dwa dni moj Modrzew stracil 80 % igielek ! Czyzby dlatego ze go opryskalem woda ? Bylo bardzo upalnie . Zastanawia mnie to blyskawiczne zgubienie igielek !
Myślę, że mogło dojść po prostu do poparzenia. Roślin nie opryskuje i nie polewa się wodą w słoneczny, gorący dzień, gdy są nagrzane od słońca. Może być też choroba grzybowa ale raczej igły nie opadły by aż tak w 2 dni. Więc raczej to szok po tym polaniu. Coś więcej będzie można powiedzieć jeżeli wstawisz dokładne zdjęcia igieł, może są na nich jakieś plamy itp.? Najlepiej pytanie i zdjęcia daj na forum ogrodnicze – dział iglaki, jeśli nie ja, to jest tam jeszcze parę osób, które mogą to rozpoznać.
Ja również sądzę, że najprawdopodobniej jest to efekt szoku termicznego jaki przeżyła roślina. Dla porównania to jest tak jakbyś Ty opalał się przez około 5 godzin na mocnym słońcu i ktoś wrzucił Cię potem do wody o temperaturze -10.
Gwałtowna zmiana temperatury powoduje obumieranie tkanek i tak dzieje się z roślinami.
mój modrzew po zimie zazielenił się tylko troszkę a potem usechł całkowicie co mogło byc przyczyną?
mój modrzew usechł całkowicie ,jaka choroba mogła to spowodować?
Witaj. Całkiem prawdopodobne, że został zaatakowany przez grzyba…w odpowiednim czasie nie zareagowałaś i modrzew stracił igły. Często drzewa krzewy lub inne iglaste atakowane są przez grzyb, który atakuje korzenie i uniemożliwia pobieranie wody przez roślinę, przez co roślina pomimo podlewania usycha. Niestety są wtedy nikłe szanse na uratowanie.
Czy jak modrzew doznał szoku termicznego, tzn. Został przygrzany przez słonko a potem polany zimna woda ze zraszacza to jego żółte igielki opadną a w te miejsce wyjdą nowe? Takie drzewko jest do od ratowania?