Rdza pęcherzykowata igieł sosny

Objawy: Na igłach sosny pojawiają się zielone, z czasem żółtawe plamy. Jeżeli plamy obejmują cały obwód igiełki, jej część powyżej zakażenia żółknie i brązowieje.
Atakowane rośliny: Sosny, starzec zwyczajny.
Przyczyna: Grzyb Coleosporium tussilaginis. Zarodniki grzyba uwalniane są od końca lata do jesieni. Zarodniki wtedy przenoszone są na sosny, gdzie dokonują zakażenia. Grzyb potrzebuje tylko jednego sezonu do odbycia pełnego cyklu rozwojowego. Objawy choroby możemy dostrzec dopiero na wiosnę, ponieważ zimą grzybnie zimują w igłach. Najpierw na igłach pojawiają się plamy, a później w tych miejscach pod skórką zaczynają formować się spermogonia. Po minięciu 14 dni w miejscu wcześniej powstałych plam powstają stadia rdzy- ecja. Są to małe białe wzniesienia, które przy pękaniu odsłaniają żółte zarodniki ognikowe. Zarodniki te przenoszone są z kolei na liście starca zwyczajnego, któremu infekują liście.
Ochrona niechemiczna: Powinniśmy zwalczać chwasty, co powoduję zniszczenie drugiego gospodarza rdzy.
Ochrona chemiczna: W okresie zagrożenia chorobą, tj. koniec lata i jesień powinniśmy dokonywać oprysków co 14 dni wymienionymi preparatami: Penncozeb w stężeniu od 0,2 %- 0,35 %, Score 250 EC w stężeniu 0,05 %, Eminent Star 312 SE w stężeniu 0,05 %, Amistar 250 SC w stężeniu 0,1 %, Bumper 250 EC w stężeniu 0,05 %.