Zamieranie pędów jałowca

Objawy: Zamieranie pędów jałowców, ale także zamieranie sadzonek. Na pędach widoczne są nekrotyczne przebarwienia, które obejmują również igły młode. Zainfekowane pędy wraz z łuskami pozostają przez dłuższy okres na roślinie.
Atakowane rośliny: Gatunki jałowców, modrzewi, sosna Banksa, daglezja zielona, cisy.
Przyczyna: Grzyb Phomopsis juniperovora. Do infekcji może dochodzić przez cały okres wegetacyjny, kiedy to powstają nowe łuski, igły na pędach. Gdy przez dłuższy czas występuje deszczowa pogoda objawy mogą się pojawić nawet po 3 dniach. Zarodniki konidialne uwalniane są podczas wilgotnej i deszczowej pogody wraz z kroplami wody. Dzięki kroplom wody przemieszczają się na inne rośliny i dokonują infekcji. Aktywne piknidia mogą wytwarzać zarodniki przez nawet 2 lata od uformowania. Wtedy dochodzi do zakażenia jeżeli rośliny zwilżone są przez 7 godzin przy temperaturze oscylującej w granicach 24 stopni.
Ochrona niechemiczna: Wycinanie i palenie chorych pędów. Podlewanie roślin doglebowo. Unikanie zwilżania roślin w godzinach wieczornych. Unikanie ranienia pędów przy pracach pielęgnacyjnych.
Ochrona chemiczna: Należy wykonać opryski 2 lub 3 razy naprzemiennie preparatami Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1 %, Mirage 450 EC w stężeniu 0,05 %, Sarfun 500 SC w stężeniu 0,1 %, Eminent Star 312 SE w stężeniu 0,05 %.