Zgnilizna korzeni drzew iglastych

Objawy: Siewki wolniej rosną, następnie żółkną. W niektórych przypadkach siewki mogą zamierać. Po obejrzeniu korzeni możemy zauważyć zgniliznę.
Atakowane rośliny: Świerk biały, świerk Engelmanna, daglezja zielona, gatunki jodły.
Przyczyna: Jest to grzyb zgorzelowy Cylindrocarpon destructans. Grzyb ten żyje w ziemi jako saprofit. Po wniknięciu do korzeni opanowuje łodyżki i liścienie. Powoduje przez to porażanie różnych roślin zgnilizną korzeni. Za pomocą wody, nicieni, zarodniki konidialne tego grzyba przemieszczają się i dokonują infekcji rosnących w pobliżu innych roślin. W celu dłuższego przetrwania patogen ten wytwarza grubościenne zarodniki przetrwalnikowe. Rozwija się dobrze, gdy gleba jest słabo napowietrzona i zawiera mało azotu. Najbardziej narażone na infekcję są siewki w wieku od 3 do 6 tygodni. Później uodparniają się na infekcję grzybową.
Ochrona niechemiczna: Należy unikać wysiewu nasion na glebach ciężkich, ubogich, ale także zbyt suchych co oznacza, żeby siewom zapewniać optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Wprowadzanie grzybów działających antagonistycznie na podanego grzyba. Używanie również biopreparatów lub wyciągów z czosnku.
Ochrona chemiczna: Po wystąpieniu objawów infekcji grzyba musimy podlać siewki (najlepiej 2 litry cieczy na 1 metr kwadratowy) preparatami Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1 %, Sarfun 500 SC w stężeniu 0,1 %. Pamiętajmy, żeby środki chemiczne stosować naprzemiennie, gdyż grzyby łatwo się uodparniają na chemię.