Zrostek świerkowy (Mindarus obliquus)

Objawy: U roślin możemy zauważyć zahamowanie wzrostu. Igły mogą być zniekształcone. Widoczna na pędach spadź mszycowa.
Atakowane rośliny: Świerk biały.
Przyczyna: Efektem objawów jest mszyca jednodomna z rodziny zdobniczkowatych (Phyllaphididae). Dzieworódki bezskrzydłe mają ciało o długości opiewającej na 1,2- 1,9 mm. Same ciało barwy zielonej, pokryte jest białym nalotem woskowym. Mszyca ta nie ma syfonów. Dzieworódki uskrzydlone mają ciało długości 1- 1,6 mm koloru żółtozielonego. Głowa i tułów jest ciemnobrunatna. Larwy natomiast są owalne, żółtawe z białym nalotem. W ciągu roku następuje rozwój trzech pokoleń tej mszycy. Jaja zimują wokół pąków początkujących nowe pędy. W maju rozwijają się larwy. W drugiej połowie maja założycielki rodu, wydają drugie pokolenie uskrzydlonych dzieworódek. W czerwcu i lipcu pojawiają się bezskrzydłe osobniki, którego samice składają jaja zimujące na roślinach.
Ochrona niechemiczna: Wykonywanie wywarów z czosnku, cebuli lub pokrzywy. Wprowadzanie naturalnych wrogów mszyc (biedronka, złotook zwyczajny). Ręczne usuwanie dorosłych mszyc.
Ochrona chemiczna: Po wykryciu szkodnika używamy preparaty układowe, np. Confidor 200 SL w stężeniu 0,04 % lub Mospilan 20 SP w stężeniu 0,02 %.