Karczownik, karczownik ziemnowodny, polnik ziemnowodny, szczur wodny

Objawy: Usychające rośliny i drzewka, obgryziona kora drzew tuż nad ziemią, małe kopczyki ziemi.
Atakowane rośliny: Drzewka owocowe i ozdobne, rośliny cebulowe, warzywa.
Przyczyna: Karczownik, karczownik ziemnowodny, polnik ziemnowodny, szczur wodny (Arvicola amphibius), jest gatunkiem gryzonia z podrodziny nornikowatych w rodzinie chomikowatych. Najchętniej zamieszkuje brzegi wód, zakłada nory w wilgotnej glebie, w miejscach nieuprawianych, ale też w ogrodach i sadach wyrządzając szkody w drzewostanie. Karczownik ma szeroką i grubą głowę z tępo zakończonym pyskiem, małe uszy ukryte w sierści, grzbiet szaro- lub ciemnobrunatny, a brzuch szary. Bywają też osobniki czarne. Długość głowy i tułowia 16-22 cm, ogona 10-15 cm. Masa ciała 70-180 g. Ogon jest w przekroju okrągły. Występuje w 2 ekotypach. Pierwszy żyje w ogrodach, na łąkach i polach przebywając w chodnikach wykopanych przez siebie tuż pod powierzchnią gruntu, drugi prowadzi ziemnowodny tryb życia i kopie nory na brzegach jezior i rzek. Karczownik wygrzebuje rozległe systemy nor z gniazdem i magazynami. Wygrzebaną ziemię z nor wyrzuca na zewnątrz w postaci kopczyków (ale mniejszych od kretowisk) w odległości 10-30 cm od wlotu nory. Charakterystyczne dla karczownika są zatkane wyloty nor. Wejścia często znajdują się pod wodą. Znakomicie pływa i nurkuje, jest aktywny w dzień, jak i w nocy. Maksymalną aktywność osiąga rano. Karczownik nie tworzy większych kolonii. Osobniki, zamieszkujące tereny oddalone od wody, żyją najczęściej w stadach rodzinnych. Miewają 3-5 miotów w jednym roku. Niekiedy młode z pierwszego miotu mogą już same rozmnażać się pod koniec lata. Ciąża trwa 20-22 dni. Dorosła samica rodzi nawet 11 młodych. Po 3 dniach wyrasta im sierść, po 9 otwierają oczy. Po 14 dniach młode są już całkowicie owłosione. Kiedy opuszczają gniazdo na zawsze rozstają się z rodzicami. Nie żyje dłużej niż dwa lata. Karczowniki żyją najczęściej w budowanych przez siebie gniazdach na gęsto zarośniętych brzegach powoli płynących rzek i na brzegach stawów i potoków o stałym poziomie wody. Spotyka się je również na obszarach pagórkowatych i w górach. Budują kuliste gniazdo z trawy lub innego materiału roślinnego. Karczownik prowadzi podobny tryb życia jak kret. Niektóre populacje żyją na zalesionych obszarach, oraz na łąkach i polach. Kiedy rodzina karczowników osiedli się w sadzie nikt na początku nie dostrzega ich działalności. Karczowniki powoli zagrzebują się pod korzeniami drzew i przegryzają je. Pożywienie karczownika stanowią głównie trawy i rośliny rosnące w wodzie. Jadłospis zawiera także gałązki, pączki, korzonki kłącza, cebule oraz spadłe owoce. Żyjące na łąkach i w sadach zjadają korzenie roślin, zimą ogryzają korzenie drzew i krzewów do tego stopnia, że obumierają. Zimą są aktywne w dzień, budują pod śniegiem tunele prowadzące do żerowisk (często do korzeni drzew owocowych). Przegryza korzenie nawet starszych drzew, ogryza korę z korzeni i szyjki korzeniowej.
Ochrona niechemiczna: Zwalczanie biologiczne polega na odstraszaniu gryzoni sadząc rośliny których nie lubią, np. szachownice, wilczomlecze, czosnki czy cebulę. Można też zakładać pułapki do wyłapywania kretów oraz stosować repelenty, środki do odstraszania gryzoni zapachem (np. na krety).
Ochrona chemiczna: Do tępienia karczownika można zastosować gazowanie nor, np. środkiem Polytanol GR lub granulaty na gryzonie ogrodowe.