Roztocz narcyzowy (Steneotarsonemus laticeps)

Objawy: Na cebulach, pędach kwiatowych lub liściach występują ciemnoczerwone pasiastości. Na pędach oprócz plamek możemy zauważyć skorupiaste narośla. Charakterystyczną cechą żeru tego szkodnika jest podłużne pękniecie pędu kwiatowego, w którym kolonizują się szkodniki. Pod łuskami cebul, w szczelinach między liśćmi i pędem kwiatowym za pomocą lupy możemy zobaczyć obecność larw, nimf i dorosłych osobników. Następuje silne zahamowanie wzrostu.
Atakowane rośliny: Hipeastrum, narcyz, eucharis.
Przyczyna: Roztocz narcyzowiec (Steneotarsonemus laticeps). Dorosłe osobniki to roztocza barwy brunatnobiałej, o ciele owalnym długości 0,18- 0,25 mm. W szklarni mogą dawać kilka pokoleń. Szkodnik znajduje się na liście szkodników kwarantannowych a jego występowanie w Polsce jest dość problematyczne.
Ochrona niechemiczna: Chronić rośliny przed nadmiernie wilgotnym powietrzem. Cebule opanowane przez roztocze moczyć przez 1,5 godziny w wodzie o temperaturze 43 stopni, a następnie pomału ochłodzić i wysuszyć. Sprawdzać skąd przychodzi importowany materiał nasadzeniowy, gdyż stwarza to niebezpieczeństwo wystąpienia roztocza w kraju.
Ochrona chemiczna: Po stwierdzeniu wystąpienia szkodnika opryskać rośliny dwukrotnie co 7 lub 10 dni preparatem Bi 58 Nowy 400 EC stężeniu 0,1%. Nie opryskujemy preparatem chemicznym rozwiniętych kwiatów, ze względu na możliwość ich poparzenia.