Czarna zgnilizna korzeni i pędu poinsecji

Objawy: Następuje zahamowanie wzrostu rośliny, dolne liście żółkną i opadają. Jeżeli choroba postępuje szybko rośliny nagle więdną i wyłamują się.
Atakowane rośliny: Poinsecja (Gwiazda betlejemska)
Przyczyna: Przyczyną opisanych objawów jest czernienie korzeni począwszy od wierzchołka włośników korzenia. U starszych roślin dobrze ukorzenionych, porażenie systemu korzeniowego prowadzi do zawijania się brzegów liści do góry. Liście zaczynają żółknąć. Grzyb Thielaviopsis basicola poraża również pędy. Tkanki czerwienieją a potem stają się czarne. Nekroza rozwija się od nasady głównego pędu i może być nawet widoczna ponad powierzchnią gleby. Choroba rozwija się najszybciej w wysokiej wilgotności powietrza, zbyt wysokim pH gleby (6,2- 7,2) oraz temperaturze w przedziale od 15 do 16 stopni.
Ochrona niechemiczna: Kontrolowanie wilgotności powietrza, w razie potrzeby należy zmniejszyć wilgotność otoczenia. Nie należy podlewać roślin zbyt twardą wodą, co powoduje zwiększenie pH gleby i zmniejszenie przyswajalności niektórych mikroskładników. Sadzonki natomiast ukorzeniajmy w podłożu świeżo przygotowanym, wolnym od patogenów grzybowych. Chore rośliny usuwać i palić.
Ochrona chemiczna: Pojemniki do sadzenia roślin odkażajmy środkiem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC w stężeniu 1 %. Wskazane jest również podlewanie roślin preparatami grzybobójczymi, np. Topsin M 500 SC w stężeniu 0,1 %, Funaben Plus 02 WS w stężeniu 0,1 % lub Funaben Plus 03 PA również w stężeniu 0,1 %.