Poparzenia kaktusów

Objawy: Czerwieniejące tkanki, pojawiające się białawe, lekko zapadnięte plamy. Wzrost roślin jest zahamowany oraz występuje zmiana zabarwienia pędów.
Atakowane rośliny: Kaktusy.
Przyczyna: Przyczyną jest wysoka temperatura powietrza i bardzo intensywne nasłonecznienie. Ciężkie oparzenie słoneczne powoduje u kaktusów zniszczenie tkanki roślinnej, która uniemożliwia przeżycie. W skrajnych przypadkach może nastąpić również śmierć rośliny. Do mocnego poparzenia słonecznego dochodzi, gdy wokół roślin nie ma przepływu powietrza oraz rośliny nie przygotowane są do przebywania w słońcu (ustawianie roślin z miejsc cienistych od razu na mocno palące słońce). Rośliny zbytnio wysuszone (nie prawidłowo nawodnione) są bardziej narażone na poparzenia. Do częstych poparzeń dochodzi wiosną, gdy rośliny po zimowym spoczynku są gwałtownie narażane na silne promienie słoneczne. Jeżeli rośliny zostaną tylko lekko poparzone to w około 14 dni powinny wrócić do normalnego stanu.
Ochrona niechemiczna: Jeżeli zamierzamy wystawiać kaktusy na słońce, musimy odpowiednio 2, 3 tygodnie wcześniej przygotowywać je do tego. Codziennie wystawiamy rośliny na słońce, zaczynając od paru minut, z kolejnym dniem wydłużamy stanie roślin w pełnym słońcu. Musimy również zapewniać przepływ powietrza.
Ochrona chemiczna: Jest nie potrzebna ponieważ jest to choroba nieinfekcyjna.