Guzaki (mątwiki) korzeniowe

Objawy: Na bulwach pojawiają się ciemne, skorkowaciałe plamy. Liście żółkną od wierzchołków i zasychają. Porażone rośliny rozwijają się słabo i nie osiągają normalnych rozmiarów.
Atakowane rośliny: Szkodniki te porażają m.in. byliny, drzewa, krzewy, warzywa, rośliny doniczkowe.
Przyczyna: Rodzaj nicieni (Meloidogyne) z rodziny mątwikowatych. Wewnątrz bulw pasożytują larwy i dorosłe nicienie. Samice składają dużą liczbę jaj do galaretowatego woreczka. Wylęgnięte z nich larwy pozostają wewnątrz bulw lub opuszczają je  i przechodzą do innych. Samce mogą opuszczać roślinę, natomiast samice pozostają w niej na stałe. Samica ma gruszkowaty kształt. Żeruje na roślinach dwuliściennych.
Ochrona niechemiczna: Należy bezwzględnie usuwać i palić silnie porażone rośliny oraz chwasty i resztki pożniwne. Bulwy w okresie spoczynku (3- 5 tygodni po zbiorze) moczyć przez 2 godziny w wodzie o temperaturze 24 °C, a następnie przez 2- 3 godziny w wodzie o temperaturze 43- 44°C. Natychmiast po zabiegu bulwy staranie osuszyć. Można też stosować płodozmian, wprowadzając rośliny jednoliścienne.
Ochrona chemiczna: Jest ona trudna. Walka chemiczna z owym szkodnikiem wymaga sporych nakładów, a jednocześnie przynosi mizerne rezultaty. Dla zapobiegania dalszego rozwoju szkodnika naczynia i narzędzia do produkcji można dezynfekować 2,5- 5 procentowym roztworem Formaliny technicznej 40. W uprawach szklarniowych nie wolno wnosić do szklarni ziemi z porażonych pól.