Krocionogi (Julidae)

Objawy: Zaatakowane rośliny słabiej rosną lub więdną. Możemy dostrzec uszkodzone korzenie oraz dolne części pędów, szczególnie w młodszych nasadzeniach. Korzonki lub łodyżki bardzo młodych siewek łamią się, przewracają się i usychają. Podgryzione sadzonki goździka lub pędy paproci. U roślin cebulowych wygryzione jamy.
Atakowane rośliny: Goździk, paproć, hiacynt, tulipan, begonia bulwiasta, cyklamen, storczyk.
Przyczyna: Sprawcami uszkodzeń są stawonogi o wydłużonym, walcowatym ciele. Stanowią rząd Diplopoda. Zwierzęta te są średniej wielkości, do 30 mm a nawet 47 mm barwy białawej, brunatnej lub brunatnoczarnej. Ich ciało pokrywa zewnętrzny, twardy pancerz, który zawiera dużo soli wapniowych. Są zbudowane z 3 części: głowy, tułowia trójsegmentowego, odwłoka. Na głowie oprócz oczu i czułków występuje gryzący narząd gębowy- którym to wygryzają części roślin. Krocionogi poruszają się powoli do przodu, ruchem płynnym. Jaja składają od maja do września. Larwy wylęgają się po upływie kilku tygodni. Są bardzo podobne do osobników dorosłych.
Dorosłe osobniki znajdziemy w wilgotnych miejscach, m.in. pod liśćmi, deskami, donicami, cegłami. Żyją od 3 do 5 lat.
Ochrona niechemiczna: Należy usuwać stare drewniane przedmioty (deski, drewno) zalegające bezpośrednio na podłożu oraz inne przedmioty stanowiące na krocionogów wilgotne, ciemne kryjówki. Dbać o trawnik, czyli często kosić trawę, przewietrzać go, nie podlewać nadmiernie. Wykładanie pułapek w postaci kawałków bulw ziemniaków, wokół których chętnie gromadzą się krocionogi, a następnie wybierać szkodniki w celu zniszczenia. Uwaga. Należy bezwzględnie unikać bezpośredniego kontaktu z tymi szkodnikami (skóra, oczy) ze względu na wydzielanie przez nie trujących substancji obronnych.
Krocionogi, które ukrywają się w szczelinach usuwać za pomocą substancji pylistych, po wykonaniu tego zabiegu należy uszczelnić szparki. Jeżeli występują w szklarni należy dezynfekować metodami fizycznymi- gorącą parą wodną.
Ochrona chemiczna: Przy wystąpieniu szkodnika zastosować: K-Othrine, Solfac WP 10. W wilgotnych miejscach najskuteczniejsze będą produkty biobójcze z grupy pyretroidów. Przy zwalczaniu chemią trzeba być ostrożnym, aby nie zatruć zwierząt żywiących się krocionogami.

Fot. Stemonitis, licencja CC BY 2.5, źródło: Wikimedia Commons