Mączlik szklarniowy

Objawy: Osłabienie wzrostu roślin, słabe kwitnienie i owocowanie. Liście zasiedlone przez szkodnika żółkną i opadają. Po dolnej stronie blaszki liściowej widoczne są niewielkie białe owady oraz liczne larwy produkujące obficie rosę miodową czyli spadź.
Atakowane rośliny: wiele gatunków roślin doniczkowych oraz uprawnych, najchętniej żeruje na roślinach z rodziny psiankowatych, do których należy pomidor, oberżyna, papryka…
Przyczyna: Mączlik szklarniowy Trialeurodes vaporariorum. Dorosłe owady osiągają wielkość nieco ponad 1 mm, mają jedną parę skrzydeł i pokryte są w całości białymi włoskami. Samice składają po dolnej stronie liści niewielkie jaja, z których wylęgają się żarłoczne larwy wysysające soki roślinne podobnie jak formy dorosłe. Pełny rozwój jednego pokolenia przy wysokiej temperaturze otoczenia może wynosić 21 dni. Owady żerujące na roślinach wydzielają duże ilości rosy miodowej, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby te rozwijając się na powierzchni liści znacznie ograniczają fotosyntezę osłabiając w ten sposób wzrost i rozwój roślin. Mączlik szklarniowy w odpowiednich warunkach może rozwijać się przez cały rok. Ponieważ nie jest on odporny na duże spadki temperatury poniżej zera stopni Celsjusza wszystkie formy giną z nadejściem pierwszych silniejszych przymrozków.
Ochrona niechemiczna: Wyłapywanie osobników dorosłych za pomocą żółtych tablic lepowych zawieszanych na wysokości wierzchołków roślin. Stosować można także pakiety organizmów pożytecznych zawierające wrogów naturalnych mączlika lub jego pasożyty.
Ochrona chemiczna: Z powodzeniem można stosować preparaty z grupy ABC przeznaczone do ochrony roślin przeciwko szkodnikom.

Prezentowana fotografia mączlika pochodzi ze zbiorów WIKIMEDIA COMMONS