Miniarki

Objawy: Wzorki w postaci wąskich, obejmujących całą powierzchnię liścia, korytarzy zwanych minami umieszczonych na wierzchniej stronie liścia oraz okrągłe maleńkie nekrotyczne plamki rozmieszczone grupowo na brzegu liścia.
Atakowane rośliny: byliny, drzewa i krzewy ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa
Przyczyna: Miniarki (Agromyzidae) szkodniki z rodziny miniarkowatych, rząd muchówki. Najczęściej występujące gatunki szkodliwych miniarek to: miniarka psiankowianka (Liriomyza bryoniae), miniarka ciepłolubka (Liriomyza trifolii), miniarka szklarniówka (Liriomyza huidobrensis) oraz miniarka powszechnianka (Liriomyza strigata). Mucha czarno żółta, błyszcząca długości do 2-3 mm posiadająca parę opalizujących, przeźroczystych skrzydeł. Zapłodniona samica składa pojedynczo 20-30 jaj na górnej stronie liści. Larwa jest przeźroczysta o jasno zielonym zabarwieniu i dorasta do 3 mm długości. Poczwarka koloru złotożółtego lub ciemnobrązowego przytwierdzona do powierzchni liścia.. Osiągają zwykle długość od 1 do 2 mm. Mają barwę szarą, czarną lub brązową, ciało drobne. Miniarki zimują zwykle w glebie pod roślinami, na których żerowały larwy. W ciągu roku występują dwa pokolenia. Wylot muchówek następuje od kwietnia do czerwca. Larwy nie zmieniają liści. W wyniku działania larw zasycha blaszka liściowa. W warunkach naturalnych znaczna część larw miniarek ulega spasożytowaniu przez wrogów naturalnych.
Ochrona niechemiczna: Zrywanie i niszczenie liści, dorosłe osobniki łapiemy na lep (żółte tabliczki lub taśmy z klejem). Dokładne przeglądanie roślin przez cały okres uprawy i wyszukiwanie liści ze skupiskami okrągłych plamek lub z minami. Biologiczne zwalczanie miniarek jest jednym z najefektywniejszych i najłatwiejszych do przeprowadzenia. Wykorzystuje się w nim dwa gatunki pasożytniczych błonkówek, a mianowicie: męczelkę syberyjską (Dacnusa sybirica) i wiechońkę miniarkową (Diglyphus isaea). Męczelka syberyjska jest pasożytem wewnętrznym. Jaja składa do ciała larw. Działa efektywnie w niższych temperaturach. Może być stosowana późną jesienią , zimą i wczesną wiosną. Wiechońka miniarkowa jest pasożytem zewnętrznym, Jaja składa w minie obok larwy. Działa efektywnie w wyższych temperaturach. Stosuje się je najczęściej razem w odpowiedniej proporcji .
Ochrona chemiczna: Środki do zwalczani miniarek: Karate Zeon 050 CS, Fastac 100 EC, Talstar 100 EC, Sumi – Alpha 050 EC.